Stručnjaci upozoravaju: Prelazak ulice sa slušalicama je kao da žmirite
Foto: pexels

Stručnjaci upozoravaju: Prelazak ulice sa slušalicama je kao da žmirite

Ponekad je sluh ključan.

Kada stavimo slušalice u uši isključimo dio mozga koji nas upozorava na eventualnu opasnost. Pogled na ekran mobilnog telefona na samo tri sekunde znači potpuni gubitak pažnje.

Šta se dešava sa našim mozgom, a šta sa refleksima kada smo pješaci sa slušalicama u ušima ili vozači sa mobilnim telefonom u rukama?

– Potpuno isključuje jedan od najznačajnijih senzornih stimulusa za upozorenje na opasnost, vi isključenjem, odnosno uključenjem muzike, slušanjem nekog govora, isključujete mozak od upliva svih informacija koje znače životno okruženje, a bez, što se kaže, jedne informacije, mozak donosi pogrešne odluke – objasnio je prof. dr neurologije Ranko Raičević.

Prema podacima Agencije za bezbjednost saobraćaja, oko pet odsto pješaka nepropisno koristi mobilni telefon ili slušalice dok prelazi ulicu, dok se procenat vozača koji koriste mobilni za vrijeme vožnje kreće od četiri do 10 odsto.

Profesor Saobraćajnog fakulteta u Beogradu Krsto Lipovac objašnjava šta se dešava kada vozač koristi mobilni telefon u toku vožnje.

– U zavisnosti od toga kako koristi mobilni telefon, vrijeme koje će posvetiti mobilnom telefonu može da se kreće od tri do 10 sekundi, za vrijeme od tri sekunde ukoliko se kreće u naselju, recimo 50 kilometara na sat, preći će između 45 do 50 metara. Sve prepreke sve što se dešava u narednih 50 metara on neće vidjeti, neće evidentirati uopšte i to je jedan aspekt uticaja mobilnih telefona – navodi Lipovac.

Šta kažu pješaci?

Dok neki anketirani pešaci ne koriste mobilni telefon i slušalice dok hodaju ulicom, drugi pričaju telefonom kada prelaze ulicu i slušalice su u uhu.

– Koncentracija je ometena sa jednom značajnijim uplivom onoga što čujemo kroz slušalice ili kada razgovaramo sa mobilnim telefonom, to je isto tako, imamo ruku koja je praktično zauzeta i imamo pola hemisfere koja je angažovana sa onim što dolazi sa tog aparata i polovina mozga, u najmanju ruku, ako su stavljene slušalice, skoro čitava auditivna kora, to je ogroman dio mozga je praktično van kontakta, kao da šetate poluzatvorenih očiju to je isto.

Vid je najbitniji u smislu našeg snalaženja u prostoru, ali u našem doživljaju prostora i vremena sluh je od neprocjenjivog značaja – ističe dr Raičević.

Najnovija naučna istraživanja pokazuju da, ukoliko u toku vožnje pročitate samo jednu poruku, za osam procenata raste rizik od saobraćajne nezgode sa najtežim posljedicama. Ako prelazite ulicu sa slušalicama u ušima, to je skoro kao da žmirite.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)