TURISTI OBRATITE PAŽNJU Na ovim lokacijama velike kazne za ostavljanje peškira na plaži
Foto: Unsplash

TURISTI OBRATITE PAŽNJU Na ovim lokacijama velike kazne za ostavljanje peškira na plaži

Kazne idu od 100 do 3.000 eura.

Rano ustajanje kako bi trkom otišli do plaže i ostavili peškir ili čak odlazak u toku noći, jer “što je sigurno, sigurno je”. Nekad je jedan, a nekad je i više peškira “u igri”. Sve zavisi od toga kolika je porodica ili društvo krenulo na ljetovanje. Sve ovo je česta taktika turista. Ipak, neke ljetnje destinacije odlučile su da taj “problem” iskorijene. Ovo su mjesta na kojima ćete ovakav vid rezervacije mjesta na plaži debelo platiti.

Sekretarijat za inspekcijski i komunalni nadzor Opštine Tivat i Komunalno preduzeće Tivat organizovali su nekoliko akcija uklanjanja peškira, plastičnih boca i drugih predmeta kojima posjetioci pokušavaju sebi da „rezervišu“ mesto na plaži, prenosi Nova.rs.

Crna Gora

Iz Tivatske opštine su poručili da neće tolerisati tu pojavu i apelovali su na građane da na plažama ne ostavljaju pomenute predmete.



Kazna za kršenje tog pravila je 100 evra za fizička i do 7.000 evra za pravna lica.

– Službenici Komunalne policije upozoravaju korisnike plaža da će oni koji na plažama ostavljaju ove predmete biti kažnjeni, a stvari će biti uklonjene sa plaže – saopštili su iz Sekretarijata za inspekcijski i komunalni nadzor.

Oni su najavili da će nastaviti sa daljim akcijama suzbijanja ove pojave.

Ova ljetnja bitka uobičajena je i na hrvatskim obalama.

Hrvatska

Opština Kolan na Pagu takođe je sprovela akciju sakupljanja peškira s plaže.

– Važno je da svi posetioci plaže budu svjesni svoje odgovornosti prema okolini i drugim ljudima i pridržavaju se pravila kako bi se stvorilo ugodno i sigurno okruženje za sve. Uklonjene predmete možete pokupiti ispred igrališta u Mandrama – saopštili su iz Opštine.

Na Novom Vindolskom „ostavljače“ rekvizita na plaži čekaju kazne od oko 200 evra.

– Dođemo i nemamo gdje da se smjestimo, zapravo je tolika gužva. Isto kad se ide u vodu, ljudi su postavljali peškire, ne možeš proći do mora – izjavila je Dragica Hakalović iz Slovenije.

Kako iz Opštine smatraju, turisti su pretjerali, pa tako, svako jutro oko šest, komunalni redari ostavljene peškire odnose u nekoliko kilometara udaljeno skladište, ali vlasnici po njih rijetko dolaze.

Zbog ove, sve češće prakse, došlo je i do incidenta.

Naime, nepoznati muškarac je stavio plastičnu ležaljku preko peškira, koju je potom u besu bacio u more i pozvao komunalnu policiju.

– Slikaj, slikaj, dolazi komunalna. Ne stavljaj stvari na moje stvari. Dobro sam te upozorio – čuje se na snimku koji je objavio Jutarnji list, dok se u pozadini vidi muškarac koji vadi ležaljku iz mora i vraća je na plažu, ovoga puta pored peškira.

Rat ovakvim pojsetiocima plaže objavljen je i u mjestima oko španskog grada Malage.

Španija

Tamo turisti na plaži ostavljaju čak i suncobrane. Ta, sve raširenija praksa, sada može da ih košta i do 300 evra.

Takozvani „rat suncobranima“ godinama je uobičajena praksa u Levanteu, jugoistočnoj španskoj obali, gdje ranoranioci ostavljaju svoje stvari na plaži, ponekad i u zoru, kako bi imali dobro mjesto na pijesku prije nego što nastane gužva.

Stanovnici grada Alikantea završili su i u britanskim novinama pod optužbom da zauzimaju pozicije na prvoj linii „fronta“ prije izlaska sunca kako bi turiste lišili komada pijeska.

Mesta Algarobo, Velez Malaga i Toroks odobrila su novčane kazne do 300 evra za one koji ostavljaju svoje stvari bez nadzora s jedinom svrhom čuvanja mjesta na plaži. Pritom su slijedili primjer iz okoline Valensije, sa spomenute obale Levantea, gdje mjesta Kulera, Oropesa i Kalpe primjenjuju strože kazne koje dosežu 3000 evra za istu praksu.

– Nepošteno je da prva linija uz more, koju svi toliko žele, bude rezervisana. Redovno pronalazimo napuštene stolice, suncobrane i druge stvari – rekla je Vanesa Lopez, zadužena za plaže u gradskoj skupštini mesta Toroks za novinsku agenciju EFE.

Lopez kaže da mjesto sada ima pravilnik o zabrani „rezervacije fizičkog prostora na plažama, u bilo koje doba dana ili noći, stavljanjem u pjesak bilo koje vrste predmeta ili stvari bez fizičke prisutnosti vlasnika“.

Mjera je rezultat „brojnih pritužbi“ stanovnika i kupača koji tvrde da je prvi red obale satima zauzet bez prisutnosti vlasnika tih objekata.

U Toroksu lokalna policija patrolira plažom kako bi provjerila poštuju li se propisi. Policajci, u slučaju otkrivanja nepravilnosti, uklanjaju predmete koji satima nisu pod nadzorom vlasnika. Ako ih žele vratiti, vlasnici moraju platiti cijenu preuzimanja između 30 i 50 evra, zavisno od lokacije.

Vlasnici mogu preuzeti svoje stvari u policijskoj stanici u roku od 14 dana, prije nego što steknu kategoriju „otpada“.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)