U BiH stižu obilnije kiše i pijesak iz Afrike
Foto: V. Ševčuk

U BiH stižu obilnije kiše i pijesak iz Afrike

Jačeg zahladnjenja i dalje nema.

Prema trenutnim prognozama, prema kraju sedmice i u dane vikenda očekuju nas padavine, ponegdje i obilnije.

Jačeg zahladnjenja i dalje nema pa se mnogi pitaju hoće li ovo biti jedna od najtoplijih zima u istoriji.

Prateći meteorologe, koji su takođe maksimalno posvećeni izučavanju prognoze, do 5. marta bismo mogli imati relativno toplo vrijeme, naročito u dnevnom terminu.



– Sveukupno, poslije nekoliko umjereno toplih dana pred nama je jako topao kraj ovog mjeseca, a od petka će pojava kiše biti jako česta. Kako će po visini južno strujanje biti vrlo jako, s kišom će dolaziti čestice pijeska iz sjeverne Afrike te će biti pojave “prljave kiše” – naveo je nezavisni meteorolog Marko Čubrilo, prenosi Večernji list BiH.

A uz aktuelne prognoze, prate se i one vezane uz klimatske promjene. Činjenica je da je čovjek Zemlji nanio najviše štete.

Bakir Krajinović, klimatolog iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda, ovih je dana za N1 kazao kako smo jako blizu granici iz Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama poslije kojih više neće biti povratka.

– Sve ono što danas dobro uradimo, da smanjimo emisije stakleničkih plinova, tek će se vidjeti za 30 godina. Ono što danas uradimo dobro, mogu vidjeti tek naša djeca – naveo je.

Januar je osmi mjesec u nizu koji obara rekorde, dok su temperature površine mora rekordno visoke deset mjeseci uzastopno. Jesu li to jasni znaci globalnog zatopljenja?

– Imamo prelijepo vrijeme i pod uticajem smo i dalje stabilnije atmosfere. Danas imamo vrijednosti koje su prikladnije proljeću nego zimi. Februar je pokazala da je više proljetni mjesec nego zimski.

Istina je da je 2020. godine 17. februara u Sarajevu bio izmjeren 21 stepen, dakle, bilo je toplije nego danas. Ovo su jasni znaci globalnog zatopljenja i na globalnom nivou imamo takav trend porasta temperature da se iz mjeseca u mjesec obaraju rekordi.

– Ono što zabrinjava u BiH je da se ti rekordi događaju i kod nas – naveo je i dodao:

– Na Bjelašnici je bilo 50-ak centimetara snježnog pokrivača, a rekord za ovaj mjesec na našoj meteorološkoj stanici na 2067 metara je 296 centimetara i to je jasan podatak koliko je ova zima ispod prosjeka. Ono što očekujem, kad je snijeg u pitanju, tek krajem ovog mjeseca i početkom marta past će nešto malo snijega, ali ni blizu da popravi ovu situaciju. Sve će to biti popraćeno vjetrom južnog smjera koji će dodatno pogoršati situaciju sa snježnim pokrivačem s obzirom na to da je taj tip vjetra najveći neprijatelj snježnog pokrivača. Dakle, ništa pozitivno za one koji skijaju… – ističe meteorolog.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)