ALBANAC KOJI JE RATOVAO RAME UZ RAME SA SRBIMA NA SOLUNSKOM FRONTU Ko je bio Esad-paša Toptani?

ALBANAC KOJI JE RATOVAO RAME UZ RAME SA SRBIMA NA SOLUNSKOM FRONTU Ko je bio Esad-paša Toptani?

Esad-pašu mnogi Albanci danas smatraju izdajnikom, dok se u Srbiji smatra prijateljem.

Većina ljudi je čula za srpsko vojničko groblje Zejtenlik u Solunu, međutim, podjednako važno ali nedovoljno spominjano je i ono u pariskom predgrađu Tiju. Na njemu se između 756 pravoslavnih krstova, nalazi i jedan polumjesec koji krije priču o jednom od najvećih albanskih političara 20. vIJeka.

Esad-paša potiče iz jedne od uglednijih albanskih zemljoradničkih porodica, Toptani. Obrazovanje je stekao na Vojnoj akademiji u Sen-Siru, nakon čega je postao šef garde posljednjeg turskog sultana Abdula Hamida II. Njegov život vjerovatno ne bi imao isti tok, da 23. aprila 1913. godine nije rukovodio turskom vojskom prilikom opsade na Skadru, kada je bio opkoljen od strane srpske i crnogorske vojske.

Kada je u znak predaje srpskom generalu Petru Bojoviću pružio sablju, on mu je sablju vratio i ponudio da zajedno sa svojom vojskom napusti Skadar. Događaji koji su usledili govore da on ovaj čin nikada nije zaboravio.



Srbija je imala prijatelja na kog je mogla da računa

Ubrzo postaje ministar unutrašnjih poslova Albanije i suprostavlja se pruskom knezu Vilhelmu fon Vidu koji je odbijao da zemlju koja je pripadala Turcima podijeli albanskim zemljoposjednicima. Iz istog razloga, Esad-paša je nakon izbijana Velikog rata zauzeo stranu protiv Njemačke i Aurstro-Ugarske, što ga je dovelo u nezavidnu situaciju.

Trenutak koji je dodatno otežao okolnosti je potpisivanje Niškog sporazuma 17. septembra 1914. godine, kada je zajedno sa Nikolom Pašićem dogovorio zajedničko osnivanje vojnih i političkih institucija. Njegovi politčki protivnici su riješili da do realizacije dogovora ne smije da dođe, stoga su početkom 1915. godine opkolili Esad-pašu u Draču. Oni su od njega zahtjevali da objavi rat Srbiji. Tada je Srbija, na čelu sa predsjednikom vlade Nikolom Pašićem odlučila da interveniše.

Bilo očigledno da Srbija ne može da računa na pomoć saveznika u Srbiji, pa je vlada odlučila da za svoju vojsku osigura izlaz na Jadran. Više od 20.000 srpskih vojnika poslato je u središta pobune, Elbasan i Tiranu, sredinom 1915. godine, kako bi pomogli Esad-paši.

Prvi svetski rati i borba sa srpskim vojnicima

Tokom Prvog svetskog rata, on je zauzeo srpsku stranu i omogućio našim vojnicima da se povuku preko Albanije. Njegova žandarmerija je pomagala koliko je mogla, obezbjeđujući sigurne prolaze, smeštaj i hranu. Ostalo je zabilježeno da je izdao i naredbu da se srpski dinar prima kao sredstvo plaćanja.

Njegove jedinice su čak ulazile i u otvorene sukobe sa albanskim odredima koji su napadali izbjeglice i srpsku vojsku. Istoričari sugerišu da je za vreme njegove moći i uticaja u središnjoj Albaniji, srpska vojka mogla slobodno da se kreće.

Prema nekim procenama od ukupno 220.000 vojnika, koji su krenuli preko Albanije ka Krfu, 70.000 njih nije stiglo na cilj. Mnogi danas smatraju da bi ovaj broj bio daleko veći da nije bilo Esad-paše. Međutim, on je vrlo brzo morao i sam da napusti Albaniju.

Zajedno sa svojim jedinicama stigao je u Solun, gde se pridružio Srbima i zajedno sa njima učestvovao na Solunskom frontu. Nakon pobjede i zajedničkih borbi u oslobađanju, on je zajedno sa predstavnicima Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca otišao na Mirovnu konferenciju u Parizu.

Krajem aprila 1919. godine je podnio i Memorandum o Albaniji, nakon čega je uslijdila borba za međunarodno priznavanje njegove legitimne vlasti, dok su ga njegove pristalice u domovini na sjednici Narodne skupštine proglasile za kralja.

Delovalo je kao da je plan sproveden u djelo, međutim prilikom priprema za povratak iz Pariza 13. juna 1920. godine, na njega je njegov politički neprijatelj Avni Rustemi izvršio atentat.

Nekoliko dana kasnije je sahranjen na srpskom vojničkom groblju Tije u predgrađu Pariza. Danas ga u njegovoj domovini mnogi smatraju izdajnikom, dok u Srbiji jedna ulica u Beogradu nosi ime po čoveku koji je srpski narod smatrao prijateljima, Esad Pašina.

nationalgeographic.rs

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)