Banjalučki ginekolog otkiro šokantne podatke o polno prenosivim bolestima
Foto: pexels

Banjalučki ginekolog otkiro šokantne podatke o polno prenosivim bolestima

Mladi nemaju dovoljno znana o polno prenosivim bolestima.

Većina mladih u BiH ima konzervativne stavove o seksualnosti, a istovremeno o toj temi malo znaju, nerijetko se upuštaju u rizičan seks i pri tom ne vode računa o zaštiti, pokazalo je istraživanje “Seksualnost mladih u BiH”.

Istraživači su istakli da mladi nemaju dovoljno znanja ni o polno prenosivim bolestima, te da skoro trećina maldića i djevojaka, prilikom “seksa za jednu noć”, ne koriste kondome.

Komentarišući ove rezultate, banjalučki ginekolog dr Milovan Milić je iznio frapntne podatke o porastu broja oboljelih od polno prenosivih bolesti.

– U posljednjih 10 godina u Evropi je broj oboljelih porastao za 70 odsto. Tako po podacima Svjetske zdravstvene organizacije za 2022. godinu, u Evropi je evidentirano oko 70.000 oboljelih od gonoreje i oko 35.000 zaraženih sifilisom – rekao je Milić.

Dodao je da je liječenje od sifilisa ili gonoreje izuzetno skupo, a bolest može ugroziti vitalne organe i prenijeti se na potomke.

– Dakle, to su bolesti koje mogu ugroziti život, a sve to rješava jedan kondom, stvarčica koja je dostupna u apotekama i kioscima i košta 1 marku – istako je dr Milić.

On je dodao da mladi, a ni oni odrasliji nisu dovoljno informisani i svjesni značaja zaštite od polno prenosivih bolesti. Kao primjer za to navodi i slab odziv na vakcinaciju djece od protiv infekcije humanim papiloma virusom.

– Za godinu i po, otkako je vakcinacija počela, HPV vakcine primilo oko 1.000 djece u Banjaluci – rekao je dr Milić.

Podsjećamo, HPV vakcina štiti od raka grlića materice, koji je jedno od najčešćih malignih oboljenja kod žena.

I dječaci i djevojčice u dobi od 11 do 14 godina, odnosno do 15. rođendana, vakcine mogu dobiti besplatno.

U Republici Srpskoj je, prema podacima Instituta za javno zdravstvo RS, ovu vakcinu primilo oko 3.000 djece, piše Srpskainfo.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)