Čeka li nas novo poskupljenje kafe?
Foto: V. Ševčuk

Čeka li nas novo poskupljenje kafe?

Evropljani čine skoro 33 odsto ukupne svjetske potrošnje kafe.

Ljubitelji kafe u Evropi se pripremaju za povećane cijene jer su prirodne katastrofe pogodile dvije najveće svjetske zemlje koje proizvode kafu.

Suše u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču kafe i jaki tajfuni u Vijetnamu su značajno poremetili globalne lance snabdijevanja kafom, povećavajući troškove proizvodnje koji se probijaju do potrošača.

Kao jedna od najvećih svjetskih regija u kojima se pije kafa, evropskim ljubiteljima će posebno teško pasti povećanje cijena, piše Klix.



Evropljani čine skoro 33 odsto ukupne svjetske potrošnje kafe, prema njemačkoj kompaniji za podatke o potrošačima Statista.

Brazil, odgovoran za oko 40 odsto svjetske proizvodnje kafe, bori se s jednom od najgorih suša u posljednjih nekoliko decenija. U ciklusu usjeva 2023-2024. već je zabilježen nagli pad proizvodnje, a neke procjene govore da bi proizvodnja mogla pasti za čak jednu petinu, navodi Euronews.

Uticaj se najviše osjeća u Minas Geraisu, najvećoj brazilskoj državi koja proizvodi kafu i domovini visokokvalitetnog zrna arabice koja je mjesecima imala ispodprosječne padavine.

Dok Brazil dominira tržištem arabice, Vijetnam je vodeći svjetski proizvođač jeftinijeg zrna robusta – koji se koristi u instant kafi.

Ranije ovog mjeseca, ključne regije u zemlji za uzgoj kafe u Centralnom visoravni desetkovane su tajfunom Jagi, u kojem je poginulo najmanje 60 ljudi, a stotine je povrijeđeno.

Rane procjene ukazuju na to da su hiljade hektara plantaža kafe bile pogođene, uz značajne gubitke kako za sadašnju žetvu tako i za budući proizvodni potencijal jer će oštećenom drveću trebati godine da se oporavi.

Kombinovani efekti brazilske suše i vijetnamskog tajfuna izazvali su nagli porast globalnih cijena kafe.

Međunarodna organizacija za kafu (ICO), međuvladino tijelo sastavljeno od zemalja izvoznica i uvoznica kafe, izvijestila je da su cijene porasle za skoro 20 odsto u trećem kvartalu 2024. godine, dostižući najviši nivo u gotovo jednoj deceniji.

Neizvjesno tržište

Efekti rasta troškova posebno su izraženi u Evropi. U Njemačkoj, najvećem evropskom tržištu kafe, maloprodajne cijene mljevene kafe i kafe u zrnu porasle su u prosjeku za 10 odsto od 2022. godine, navodi Statista.

Istraživanje Evropske federacije za kafu (ECF) sa sjedištem u Briselu pokazalo je da je skoro 65 posto kafića u Evropi podiglo cijene za između pet i 15 posto od početka 2023. godine. Istraživači su primijetili da je povećanje vjerovatno uzrokovano rasponom faktora izvan cijene zrna kafe jer je inflacija podigla cijene ostalih osnovnih namirnica kao što su mlijeko, šećer i čaše za jednokratnu upotrebu.

Dok se dva velika svjetska proizvođača kafe bore da se oporave od svojih kriza, izgledi za globalno tržište kafe ostaju neizvjesni.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)