Centar za životnu sredinu: Lokacija za vidikovac je morala biti izmještena a konačno idejno rješenje promjenjeno

Centar za životnu sredinu: Lokacija za vidikovac je morala biti izmještena a konačno idejno rješenje promjenjeno

- Za novu lokaciju smo smatrali da je najrealnije za izvesti u Rekreativnoj zoni i koje će najmanje uticati na životnu sredinu i uklopiti se u okruženje - kažu iz CZŽS.

Na temu vidikovca na Banj brdu, koji ovih dana okupira javno mnjenje u Banjaluci, oglasio se i Centar za životnu sredinu koji je odlučio da podijeli informacije o ovom projektu i riješi nedoumice.

Iz Centra ističu da su  još polovinom novembra 2021.godine uputili Gradu Banjaluka dopis povodom najavljene izgradnje vidikovca.

U njemu je, kako kažu, “jasno i argumentovano smo ukazali na to da ovaj vidikovac ne smije biti izgrađen na lokaciji koju je Grad prvobitno misteriozno odabrao, jer je tamo već posječeno drveće ne vršeći pri tome detaljne analize terena i ne fokusirajući se na prioritet ove zone, a to je obnova spomenika”.



– Riječ je o lokaciji za koju je raspisan i konkurs za idejno rješenje vidikovca i za koju je idejno rješenje i izabrano, a koja se nalazi u neposrednoj blizini spomenika. Napominjemo da Centar za životnu sredinu nikada nije dobio kopije dokumenata detaljne analize na osnovu kojih je ovaj lokalitet odabran – kažu iz Centra.

Dodaju i da ovaj slučaj nisu željeli prepustiti lošim procjenama i planiranju, pa su, uprkos već tada raspisanom konkursu, izašli na teren u nekoliko navrata sa različitim stručnjacima radi potencijalnog utvrđivanja nove i bolje lokacije za vidikovac na kojoj ne bi došlo do devastacije terena, a da bi se ideja realizovala.

– U ovom procesu, konsultovali smo i projektantsku firmu Urbis centar koja je odabrana da radi urbanističko tehničke uslove i potrebnu tehničku dokumentaciju za vidikovac kako bi, zajedno s njihovim stručnjacima, razmotrili lokaciju koja bi bila najbolje alternativno rješenje. Održali smo i nekoliko sastanaka sa predstavnicima Gradske uprave Banjaluka sa ciljem promjene lokacije za izgradnju vidikovca – ističu iz CZŽS.

Tek nakon što je Grad Banjaluka uvažio argumente Centra za životnu sredinu o lošem izboru prve lokacije za vidikovac, odabrana je alternativna lokacija, i stručnjaci navedene firme pristupili su izradi konačnog idejnog riješenja.

– Za novu lokaciju smo smatrali da je najrealnije za izvesti u Rekreativnoj zoni i koje će najmanje uticati na životnu sredinu i na primjereniji način se uklopiti u okruženje – naglašavaju iz CZŽS.

Iz tog razloga došlo je do potpuno novog rješenja za izgradnju vidikovca, koji je uradio drugi autorski tim arhitekata, a cilj cijelog procesa je očuvanje i zaštita navedene zone.

Oni dodaju i da ovakvi i slični procesi trebaju biti dostupni i jasno objašnjeni javnosti na vrijeme i od strane nadležnih, kako ne bi dolazilo da špekulacija u medijima i kruženja neprovjerenih informacija.

Centar za životnu sredinu zajedno sa kolegama iz Rekreativne zone Banjaluka godinama radi na očuvanju ovog područja, unaprijeđenju parkovnog mobilijara i realizovao je veliki broj inicijativa koje nismo javno objavljivali.

Za portal BLink, svoje viđenje je iznjela i Snježana Mrđa-Badža, direktorica „Urbis centra“, koji je radio glavni projekat.

Podsjećamo, ranije je na društvenim mrežama arhitekta i dizajner Bojan Vučen objavio da je bio tima koji je u decembru 2021. pobijedio na konkursu za vidikovac na Banj brdu, ali i da je ovaj objekat bio potpuno drugačije zamišljen.

On je naveo da je rješenje iz projekta izvođača radova toliko pojednostavljeno i modifikovano, kao i da gotovo nema veze sa pobjedničkim takmičarskim rješenjem.

Njegova objava na društvenim mrežama pokrenula je mnogobrojne reakcije građana Banjaluke.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)