CIJENE NE MIRUJU Plate porasle za 133 KM,  ali je sve skuplje
Foto: Unsplash

CIJENE NE MIRUJU Plate porasle za 133 KM, ali je sve skuplje

Privrednici poskupljenja često pravdaju rastom cijena goriva, koje je drastično pojeftinilo.

Prosječna plata u BiH je za godinu dana povećana za 133 marke, ali je, prema riječima boraca za zaštitu potrošača, taj iznos “pojela” inflacija, budući da su u istom periodu narasle i brojne cijene.

Naime, prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenom u julu, kako su naveli iz Agencije za statistiku BiH, iznosila je 1.395 KM, a u istom mjesecu prošle godine na račune radnika slijevale su se, u prosjeku, 1.262 marke.

Uprkos povećanju plata, rasle su i cijene. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u tih 12 mjeseci poskupjeli su hljeb, junetina, piletina, mlijeko, sir, kafa itd.



Istina, u istom periodu pojeftinili su ulje, šećer, krompir, pasulj i još neke namirnice koje svakodnevno koristimo.

Međutim, zanimljivo je, ali i indikativno, da je pojeftinilo pšenično brašno, sa 1,60, na 1,40 KM, ali je poskupio hljeb, sa 3,40 na 3,60 KM po kilogramu.

Ali, ni to nije kraj paradoksima, jer privrednici poskupljenja često pravdaju rastom cijena goriva, koje je drastično pojeftinilo, ali se to ne primjećuje u trgovinama s hranom.

Tako se, prema riječima vozača, litar dizela u Banjaluci ovih dana može usuti i po cijeni od 2,30 do 2,40 KM, dok je dizel u septembru prošle godine, u prosjeku, u BiH koštao 2,90 KM.

Adis Kečo, šef Stručne službe u Savezu samostalnih sindikata BiH, kaže da nam je praksa pokazala da, kada gorivo poskupi i za pet feninga, odmah uslijede najave o poskupljenju svih dobara i usluga, a kada se desi obrnuto, niko se i ne našali da će doći do pojeftinjenja. Tvrdi da naši građani iz godine u godinu sve teže žive.

– Kada je u pitanju povećanje prosječne plate, ne možemo reći da su građani FBiH osjetili neko ublažavanje inflatornih udara. Inflacija je od 2020. godine do danas imala stopu veću od 20 odsto, a plate nisu rasle toliko, što mi znamo kroz pregovore, kolektivne ugovore. One su rasle u rasponu od devet do 15 odsto – naveo je Kečo za “Nezavisne novine”.

Govoreći o pokazateljima o prosječnoj plati, on kaže da je to samo puka statistika i ništa drugo.

– Naravno da se iz godine u godinu teže živi. Iako postoje izvještaji da svaki mjesec usporava inflacija, poznato je kako se to računa. Međutim, suština u čitavoj priči je da kada odemo u tržne centre – svjedoci smo poskupljenja životnih namirnica, odnosno svih dobara – naglasio je Kečo u izjavi za “Nezavisne novine”.

Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne Travnik, ističe da je prosječna plata rasla za 133 KM, ali da većina plata, koje su ispod prosječne, kao i penzija, nije ni blizu toliko rasla.

– Imamo situaciju gdje dolaskom zime počinju rasti i cijene u prodavnicama, ljetna suša je najavila rast cijena brašna i pekarskih proizvoda, kao i šećera. Bojim se da će i ostale cijene rasti. A već nekoliko godina je inflacija veća od rasta plata i za svaku narednu platu većina građana BiH može kupiti sve manju i manju potrošačku korpu – kaže Arnautović za “Nezavisne novine”.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)