DOBRE VIJESTI Piletina iz BiH biće dostupna na Evropskom tržištu
Foto: Envato

DOBRE VIJESTI Piletina iz BiH biće dostupna na Evropskom tržištu

Domaća živinarska industrija u velikoj mjeri zavisi od globalnih kretanja i cijena žitarica na berzama.

Proizvodi živinarske industrije Bosne i Hercegovine i naredne godine biće dostupni potrošačima u Evropskoj uniji. To je izvjesno nakon današnjeg sastana Kordinacionog odbora za živinarstvo BiH.

Do sada se iz zemlje izvozilo pileće meso i prerađevine od pilećeg mesa, kao i jaja B kategorije koja su bila namijenjena industrijskoj preradi. Očekuje se da bi od naredne godine na police u EU mogla i konzumna jaja A kategorije, kao i rasplodna jaja, jednodnevni pilići i utovljeni brojleri.

– Kad su u pitanju kapaciteti. Mi zasigurno više od 20% premašujemo potrebe tržišta kad su konzumna jaja u pitanju. Naše firme od 2019. godine rame uz rame se nose sa konkurencijom iz druguh zemalja. Mi želimo ohrabriti druge da ulažu u ljude i tehnologiju, ova indusrija ima šanse – rekao je Predrag Miličić, zamjenik predsjedavajućeg Koordinacionog odbora za živinarstvo Bosne i Hercegovine.



Koordinacioni odbor okuplja devet najvećih izvoznih firmi koje se zalažu i za dodatne olakšice, veću podršku u proizvodnji, ali i olakšicama po potrošače.

– Bilo bi dobro da se umanji PDV na hranu kako bi se olakšalo građanima, ali i da se pojača kontrola svih proizvoda u cilju zaštite potrošača – dodao je Miličić.

Iz Vlade Republike Srpske nakon sastanka stižu uvjeravanja o zdravstvenoj ispravnosti proizvoda domaće industrije.

– Mi imamo redovne kontrole, to je bio prvi uslov za izvoz na tržiste Evropske unije, ali mi to ne radimo zbog izvoza, već zbog naših građana – rekao je Negoslav Lukić, pomoćnik ministra za veterinarstvo Republike Srpske.

Domaća živinarska industrija u velikoj mjeri zavisi od globalnih kretanja i cijena žitarica na berzama. Prošle godine te okolnosti su proizvođačima išle na ruku, pa je iz zemlje izvezeno proizvoda od pilećeg mesa u vrijednosti od 38,29 miliona KM. To je više za 3,3 miliona KM u odnosu na 2022. godinu, prenosi N1.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)