Hoće li biti poremećaja u snabdijevanju naftom?

Hoće li biti poremećaja u snabdijevanju naftom?

Sve oči uprte u dešavanja na Bliskom istoku.

Cijene nafte stabilizovale su se u ponedjeljak na međunarodnim tržištima blizu granice od 91 dolar budući da ulagači pokušavaju procijeniti kakve su šanse za eskalaciju sukoba između Izraela i Hamasa i za poremećaje u snabdijevanju s Bliskog istoka.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na zatvaranje trgovine na kraju prošle sedmice i iznosila je 90.85 dolara. Prošli petak zaključila je trgovinu u plusu 4.89 dolara.

Značajnijih promjena nije danas bilo ni na američkom tržištu gdje se barelom trgovalo po 87.81 dolar. U petak je trgovanje zaključio u plusu 4.78 dolara.



Trgovce su na kraju prošlog tjedna uznemirili upadi izraelske vojske na teritorij blokiranog palestinskog Pojasa Gaze. Izrael je najavio odgovor na proboj palestinske islamističke skupine Hamas, a na tržištima strahuju da bi se sukob mogao proširiti na širu bliskoistočnu regiju.

Rat Hamasa i Izraela spada među najveće geopolitičke rizike za tržišta nafte, nakon ruske invazije na Ukrajinu, rekli su analitičari, prenosi Banjaluka.net

U ponedjeljak je Izrael pojačao zračne udare na Gazu, nakon neuspjele diplomatske inicijative o prekidu vatre kako bi se omogućili odlazak stranih državljana i dopremanje humanitarne pomoći u palestinsku enklavu.

Američki državni sekretar Antony Blinken izjavio je u međuvremenu da će tijekom dana ponovo posjetiti Izrael i razgovarati o mogućim scenarijima.

-Investitori pokušavaju procijeniti posljedice sukoba prije početka velike izraelske kopnene ofanzive – tumači Hiroyuki Kikukawa podsjećajući da je istekao rok od 24 sata koji je Izrael dao stanovnicima na sjeveru Gaze poručujući im da se otpute na jug enklave.

Na kraju prošlog tjedna cijene nafte katapultirale su i američke sankcije vlasnicima tankera sa sjedištem u Turskoj i Ujedinjenim Arapskim Emiratima koji su transportovali rusku naftu s cijenama višima od 60 dolara. Cjenovni limit odredila je skupina G7.

-Neočekivana odluka SAD-a o strožim sankcijama za vlasnike brodova koji prevoze rusku sirovu naftu s cijenom iznad limita od 60 dolara po barelu počela je iritirati (tržišta) – objašnjava John Evans iz PVM-a.

Smeta im i rusko-saudijski sastanak koji je ruski predsjednik Putin zaključio izjavom da mjere Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njihovih saveznika donose prve plodove i vraćaju stabilnost, dodaje Evans.

Potpredsjednik ruske vlade Aleksander Novak ponovio je u ponedjeljak Putinovo stajalište rekavši da je, po mišljenju Rusije, važno da OPEC+ nastavi s mjerama kako bi se situacija na tržištu stabilizovala.

OPEC je odvojeno izvijestio da je barel nafte njegovih članica u petak poskupio 2.19 dolara, na 91.62 dolara, prenosi index.hr.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)