“INFINITY” IDE U STEČAJ Pogledajte šta predsjednik uprave kaže o poslovima sa medijima
Foto: Capital

“INFINITY” IDE U STEČAJ Pogledajte šta predsjednik uprave kaže o poslovima sa medijima

Pokrenuta procedura za registraciju nove kommpanije.

Kompaniji “Infinity International Group” i njenim članicama do kraja jula biće ugašeni i posljednji računi u bankama.

Vlasnik, Đorđe Đurić će potom pokrenuti proceduru gašenja svih firmi. Izvjesno je da će to biti stečaj. Rukovodioci grupe orijentisani su na spasavanje i nastavak poslovanja IT sektora, a medijima i elektro sektorom više ne žele da se bave.

Sve ovo je posljedica stavljanja “Infinity International Group”, te njihovih članica “Prointer ITSS”, “Kaldera Kompany”, “Infinity Media”, “K-2 Audio Services” i “Una World Network”, na listu OFAK (Kancelarija za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD).

U intervjuu za Blumberg Adriju, predsjednik Uprave “Infinity International Group”, Bojan Vujić, odgovorio je na sva pitanja koja do sada nisu dovoljno razjašnjena.

– Gospodin Đurić nam je, zbog čitave negativne priče i problema koji se odražavaju na njegov biznis u Srbiji, saopštio da nema namjeru da pravi nove firme i da se s Amerikancima “ganja” po BiH. Rekao nam je da je odlučio da iz svega izađe. U momentu kada nam ugase račune, mi formalno idemo u stečaj, jer firma više nije operativna. Možemo imati potraživanja ili šta god, to više nije naplativo. Samim tim, firma u tom trenutku vrijedi nula, nema nikakvu vrijednost. Pri tome ima opterećenja i sve ostalo. U trenutku kada nam ugase račune nema vrijednosti firme – rekao je Vujić.

Govoreći o imovini, Vujić je naveo da firma nema nikakvu imovinu.

– Nema. Mi nismo građevinska firma. Kada kažem mi, ja se fokusiram na ovaj dio biznisa najviše oko “Prointer”, pa možemo i o ostalom pričati. Mi nemamo bagere, zgrade… Ono što je naše to je intelektualno vlasništvo, odnosno softverski dio kojim se naše kompanije bave. Jedino što ima opipljivo jeste zemljište na kojem smo planirali da pravimo poslovnu zgradu (u centru Banjaluke, preko puta Trga Krajine, op.a.). Još je u razmatranju šta sa tom zemljom, da li da se ponudi investitorima, jedino za to nema odgovora i šta će gospodin Đurić u narednom periodu odlučiti, da li će prodati ili ne. Mi nemamo nikakvu drugu imovinu. Čak i kada pogledate bilanse naše najprofitabilnije firme (“Prointer”, op.a.), koliko imamo dugovanja, toliko imamo i potraživanja – rekao je Vujić.

Kompletna dobit ostvarena prošle godine (“Prointer” – 25 miliona KM) je investirana, dodao je Vujić.

– Nije povučena, dobit je kompletno investirana. Ima dobit, tačno je, znam kako to izgleda, tolika dobit, kroz godine i ostalo. Međutim, ništa od toga nije podizano, sve je vraćano nazad kroz projekat UNA i kroz projekat našeg objekta, kroz širenje na druga tržišta… To su sve investicije koje zahtijevaju prilična novčana sredstva – objašnjava Vujić.

Vujić je objasnio i zašto govori o stečaju, a ne likvidaciji, prenosi Srpskainfo.

– Sve firme će biti ugašene po sili zakona. Čim firma nema račun, ona više ne može poslovati. Čim ne može poslovati, mora se pokrenuti stečaj. Nema druge opcije. Vraćam se na početak, nakon razgovora s gospodinom Đurićem, mi menadžeri smo se okupili da vidimo šta su nam opcije. Postoje dvije stvari zbog kojih smo se odlučili da pred Đurića izađemo s prijedlogom da nas, neću reći pusti, nego ako već ide u smjeru propasti, da nam dozvoli da mi pokušamo spasiti bar nešto. Prvo, mi imamo ogroman kapital u ljudima, radili smo na najkompleksnijim projektima. Naše reference su koristili američki vendori kao primjer dobre prakse. U rješenjima za energetiku napravili smo vlastite prototipe. Drugo, imamo tržište koje je potentno, svi očekujemo investicije u digitalizaciju i energetiku. Praveći novu kompaniju, krećemo od nule. Imamo tržište i ljudski kapital koji možemo da ponudimo. Mi nismo preuzeli samo kompaniju, mi smo preuzeli na sebe i da vratimo sve kredite i da vidimo po kojem modelu možemo nastaviti poslovanje. Kako ćemo to uraditi? Moramo ići bukvalno od ugovora do ugovora – rekao je Vujić.

Na pitanje kakve su mogućnosti oko već potpisanih ugovora sklopljenih putem javnih tendera i da li se oni mogu prenijeti na novu firmu, Vujić kaže da tu ima raznih varijanti.

– Ima tu raznih varijanti, negdje smo sami, negdje u konzorcijumu, negdje s institucijama imamo ugovor po konkursu, nisu sve javne nabavke i nije baš da smo svuda sami. Ima tu raznih modela. Moramo da prođemo sve, da vidimo šta nam zakon omogućava u slučaju kada smo u konzorcijumu, negdje ćemo moći da ostanemo dio konzorcijuma. Tamo gdje smo sami, vjerovatno nećemo. Ne mislimo da ćemo uspjeti sve, daleko od toga, ali sigurno ćemo iskoristiti dio – rekao je Vujić.

Vujić dodaje da bi bilo dobro kada bi se uspjelo prenijeti bar 50 odsto ugovora.

– To je jako teško procijeniti, iskreno. Bio bih srećan ako bismo uspjeli prenijeti bar 50 odsto ugovora. Mi smo neke ugovore dobili zato što imamo licencu za projektovanje jake i slabe struje od ministarstva, samim tim i kada bi se taj ugovor mogao prebaciti, moramo prvo riješiti problem licence. Licencu ćemo teško prenijeti na ovaj način. Moramo ponovo proći proces licenciranja, dokazati da imamo inženjere, tehničare i sve ostalo što je potrebno. Drugi ugovori koje smo dobili, gdje smo od neke američke kompanije dobili autorizaciju za neki projekat, mi s njima više nismo partneri. To znači da moramo ponovo sve ispočetka da prođemo, dubinske analize, dokazivanje kompetencija da bi nas neko ponovo prepoznao kao partnera. Da bismo došli do ugovora, imamo da obavimo tri prethodna koraka, to je najveći izazov. Ugovore koje smo potpisali, a koji nisu uslovljeni nekim stvarima, vjerovatno je veća šansa da zadržimo – kaže Vujić.

Vujić pojašnjava da s gašenjem računa dolazi do gašenja grupe, radnici grupe osnivaju nove kompanije i u obimu u kojem je moguće prenose poslove iz ove firme.

– Jako je važno da se razjasni, nije poenta da se prave kompanije da se nešto zaobiđe, nego da bi se desio biznis, mora postojati kompanija. Nije nikakva skrivena namjera, zatvorili smo ovo, otvorili ono. Otvorili smo jer moramo, krećemo od nule, spremamo se za novi biznis. Nema prenosa kapitala “Infinity International Group”, ovo će sve biti ugašeno. Bukvalno idemo ispočetka i prolazimo od ugovora do ugovora i šta nam zakon omogućava – pojašnjava Vujić.

S obzirom da će nove kompanije preuzeti i dugove, Vujić je otkrio kako će se servisirati ti dugovi.

– O tome moramo pregovarati, restrukturirati neka potraživanja, kredite, vidjeti šta je dospjelo da se naplati. To je sada mukotrpniji posao, operativni, koji svakodnevno radimo. Pokušavamo da smanjimo kredite na minimalnu moguću mjeru, ali jasno je da će nešto ostati – dodaje Vujić.

Vujić je ocijenio kako će banke naplatiti svoja potraživanja s obzirom da postojećim firmama do kraja jula gase račune.

– Zbog pritiska koji imaju, banke ne smiju ostati u bilo kakvom odnosu s nama. Nama ostaje da vidimo da nešto od rata platimo unaprijed, o tome razmišljamo, dok se ne izvrši otkup tih potraživanja, a da onda kroz buduće restrukturiranje vidimo koja je visina rate koja nam je prihvatljiva. Bankama je u interesu da naplate i da nađu način, a i nama je u interesu da se izmiri dug. Mi želimo i dalje ovdje da radimo, da nam te iste banke i dalje budu partneri. Banke, naravno, neće otpisati potraživanja, sva potraživanja su osigurana mehanizmima koji postoje. U tom dijelu samo treba da nađemo način šta je poslovno održivo i šta je njima prihvatljivo i da to s njima ispregovaramo – objasnio je Vujić.

Međutim, “Infinity International Group” ima i potraživanja, od kojih će dio sigurno ostati nenaplaćen, smatra Vujić.

– Postoji dio potraživanja po ugovorima, dio po javnim nabavkama i dio mimo toga. Neki dio će sigurno ostati nenaplaćen, ali je to manja šteta nego da smo pustili da ovo sve propadne. Tražićemo način i kroz druge projekte, da pokušamo naći interes buduće saradnje. Jako teško je iz ove perspektive reći šta je sve moguće. Suština je da imamo partnere i klijente koji su voljni da se nađe način da se nastavi saradnja. Ako ima volje da se razgovara, tu ćemo naći način – ubijeđen je Vujić.

Vujić ističe da im je cilj da imaju što manja dugovanja.

– Intenzivno se radi na tome, trudimo se da naplatimo naša potraživanja u maksimalnoj mjeri i sve što dolazi od toga mi dalje plaćamo dobavljačima. Na tome radimo, koliko ćemo uspjeti, vidjećemo, možda ćemo nešto morati da prebacimo i na novu firmu po nekom modelu. Cilj nam je da imamo što manja dugovanja i potraživanja – dodaje Vujić.

“‘Invictus’ se bazira na IT”

Vujić je najavio izlazak iz medija, te fokusiranje samo na IT sektor.

– Grupa ne znači nužno da će biti grupa kompanija. To je više ime u smislu grupe ljudi koji su se udružili da naprave novu firmu, ne u smislu da će se udruživati više kompanija. “Invictus” će sigurno biti suvlasnik naših drugih firmi, “Prointer” u Sarajevu, Makedoniji i Crnoj Gori, zato što je operativno lakše nego da ja, koji ću biti suvlasnik “Invictus”, budem i suvlasnik u drugim zemljama, u tom smjeru idemo. Pored “Invictus”, u tim firmama će biti suvlasnici i druge kolege koje su odlučile da uđu u osnivanje novih kompanija. U Sarajevu ćemo imati postojeću direktorku i direktora prodaje i “Invictus”, možda će biti još neko. Ako smo ušli u vlasništvo “Invictus”, kroz njega ćemo podržati i ostale kompanije koje se tiču IT sektora, ništa više. Trebaće nam sigurno godinu da se konsolidujemo u smislu svega što smo imali i opet je pitanje da li ćemo biti na istom nivou. Puno je veća šansa da uspijemo zajedno nego da pojedinačno idemo u svoje biznise, izgubićemo ovu sinergiju – rekao je Vujić.

Vujić je otkrio da se povlače iz medija.

– Mediji kao mediji, potpuno izlazimo. To je naš menadžerski dogovor s ljudima koji se bave medijima. Ja ne kažem da nećemo sarađivati, mi ćemo sigurno imati potrebe da se promovišemo. Mi ne želimo više da se bavimo medijima. Prosto, taj projekat u ovim okolnostima više nema smisla. Prosto nema smisla. Dogovoreno je da postojeći menadžement unutar UNA sjedne i da se dogovori kako će se ubuduće organizovati, jer oni najbolje znaju šta očekuju od tržišta, na koji način će organizovati prihode, na koji način će organizovati posao ubuduće. To je sada potpuno na njima, da izađu s prijedlogom šta i kako. Zašto sam rekao da je komplikovano? Mi imamo više UNA koje su vlasnik ovoga, onoga… Imamo “UNA Network”, pa “Infinity Media”. U tom dijelu je malo komplikovaniji odnos. Jedan dio biznisa se odvijao na “UNA Network”, jedan na UNA u Srbiji, jedan dio opreme pripada UNA u BiH, u tom dijelu je situacija komplikovanija – objasnio je Vujić.

Ipak, za razliku od IT sektora, medijske kompanije imaju svoju imovinu, čiji je vlasnik “Infinity International Group”. Vujić tvrdi da ta imovina ne vrijedi ništa.

– Ta imovina, ako dođe do gašenja i likvidacije firme, ne vrijedi ništa. To hoćete li jednu ili dvije kamere prodati nekom, to je mizerna stvar u odnosu na sve – kaže Vujić.

Vujić je pojasnio konstataciju da postoji zgrada Alternativne televizije u vlasništvu grupe.

– Alternativna televizija je nešto o čemu će oni da razgovaraju. Isto kao što ovdje razgovaramo o placu “Prointer”. Šta će biti s objektom, da li ćemo ići pod neku rentu, kako ćemo odvojiti taj dio, to je sada… zato sam spomenuo da Kevac (direktor ATV Srđan Kevac, op.a.) sa saradnicima još pregovara i traži optimalno rješenje. Ja sam se fokusirao na ovo što je plijenilo najviše pažnje, to je priča o IT i ostalom. Sada, da li će se imovina prodati ili ne, možda odluče da se to pokuša prodati ATV, pa da se plaća kroz neke rate – rekao je Vujić.

Vujić je otkrio kome će pokušati ili prodati ili iznajmiti objekat i opremu, da oni pokušaju nastaviti poslovati.

– Da, da. Sve ostale opcije vode u gašenje svega toga, a mi to ne želimo – rekao je Vujić.

Radnici na ovaj način dobijaju mogućnost, ali neizbježno je pitanje, otkud njima novac da pokrenu jednu firmu.

– Kada računi nestanu, to je sve nula. Imate situaciju, uzeću “Prointer” kao primjer, imamo zemljište koje vrijedi XY maraka, ali imamo tri puta veća dugovanja, tako da u suštini to opet nema vrijednost. Ako ide u stečaj, znate kako ide namirenje. Možda to ovako izgleda kao da ima zemlja, ima objekat, ali ako se desi stečaj, ako se krene u namirenje… Zatečeni smo u ciklusu investicija, ušli smo u kreditna zaduženja – kaže Vujić.

Na pitanje da li postoji kapital kojim bi se premostio neki period do ostvarivanja novih prihoda Vujić odgovara da ima.

– Naravno da imamo jedan dio na računima za operativne troškove. Prema našem planu, ostavićemo dio za plate, koji nam je potreban da održimo kontinuitet, a to sve zavisi od ugovora koje prenesemo. Naravno, mi smo odgovorna kompanija, moramo imati neka sredstva na računima da možemo da obezbijedimo kontinuitet poslovanja. Ne možemo razmišljati dan za dan – rekao je Vujić.

Vujić je najavio i potpuni izlazak iz elektro sektora.

– Da, potpuno izlazimo. Plan nam je da krajem avgusta predstavimo nove firme, vlasnike, direktore, sve, i da zvanično bude kako svaka firma bira svoj pravac – rekao je Vujić.

Vujić je otkrio da on s ljudima iz “Infinity International Group” ide u “Invictus” i IT, te je to čime će se baviti.

– Da, “Prointer” Banjaluka, Sarajevo, Makedonija i Crna Gora i ADS – rekao je Vujić.

Vujić je otkrio šta je s firmom “ЕP Mobile”.

– Mi smo već ranije planirali da to ugasimo jer smo taj biznis prebacili u “Prointer” – kaže Vujić.

Sve ostalo će biti ugašeno, kaže Vujić, i prepušteno da njihovi radnici organizuju daljnje poslovanje.

– Tako je dogovoreno. Po kojem modelu, vidjećemo. Ja se slažem da je ostao utisak odakle sada radnicima pare da to kupe, ali kada pogledate suštinu, suština je ta da imamo nešto što vrijedi X maraka i potraživanja koja su tri puta veća. Ako se desi stečaj, koji po zakonu mora da se desi, mi dolazimo u situaciju da sve to nema vrijednost – kaže Vujić.

Vujić je objasnio i zašto sada ne postoji interesovanje za medijski i elektro sektora, a ranije je postojalo.

– Mi smo svi tu bili okupljeni oko ideje čovjeka koji je bio vlasnik. Podržavali smo ono što je bila ideja vlasnika. Sada, kada je on odlučio da nema interesa za tim, jako teško je da ja, s pozicije čovjeka koji je informatički usmjeren, uzimam i nastavljam neku viziju u drugim oblastima. Smatram da je logično da ljudi koji tu rade, koji su profesionalci, da oni rade te stvari puno bolje nego ja. Pitanje je da li ja tu mogu napraviti bilo kakvu dodatnu vrijednost. Jako teško je sada provoditi nešto, to će sigurno u jednom momentu postati opterećenje. Neka se ljudi koji su podigli te kompanije nastave tim baviti, to je najbolja moguća varijanta – kaže Vujić.

Licence stranih vendora i održavanje sistema

Što se tiče stranih vendora, gubljenjem licenci dovodi se u pitanje održavanje sistema, a Vujić je ocijenio koliko je to problem.

– Postoje dvije vrste održavanja, takozvano vendorsko održavanje koje mi prodajemo za vendora, to konkretno znači ako imamo npr. HP, mi prodajemo njihovo vendorsko održavanje. Ima i dio održavanja koji je preventivni, adaptivni i druge vrste održavanja koje pružaju naši ljudi. Ako je npr. potpisan trogodišnji ugovor o održavanju i u tom ugovoru mi smo ponudili da ćemo svake godine isporučiti i vendorsko održavanje, taj ugovor ne može ostati na snazi, jer mi više nismo u mogućnosti da isporučimo vendorsko održavanje. Dužni smo da obavijestimo klijenta da su se okolnosti promijenile i da tražimo sporazumni raskid ugovora jer nije ni naša, ni njihova krivica. Izvjesno je da će se to dešavati za neke ugovore. To nije neočekivano – rekao je Vujić.

Vujić ističe da za sada ne moraju da prestanu s održavanjem nekih sistema u institucijama.

– Trenutno ne, mislim da je većina održavanja vezana za naše kadrove. Za sada je sve pod kontrolom – kaže Vujić.

Saradnju je do sada otkazalo oko 20 vendora, ali, tvrdi Vujić, to je očekivano.

– Ima sigurno 20 vendora koji su se javili. To je očekivano, to su HP, Del, Sisko, Hajland… većina, i ne samo oni. I domaće kompanije koje se plaše posljedica otkazuju, i to je ok. Kada osnujemo novu firmu, pokušaćemo da uspostavimo saradnju sa svima. Nikome ne možemo zamjeriti, isto kao ni bankama. Da li je sve po zakonu, da li se može naći način, vjerovatno može, ali da li postoji interes, ne postoji – kaže Vujić.

Vujić je najavio nastavak borbe za radnike.

– Kao i do sada, mogu da kažem da ćemo dati sve od sebe. Sve što budemo mogli, do posljednje opcije, da nijedan radnik ne bude ugrožen, mi ćemo to uraditi. Ja vjerujem da ćemo zaista uspjeti naći kompletno održivo rješenje, ali je jako teško predvidjeti sve, jer ne postoji praksa – ističe Vujić.

Vujić je ponovio da su sankcije najapsurdnija stvar na svijetu, i da Igor Dodik nikada nije bio u vlasničkoj strukturi Grupe.

Vujić je otkrio kako će dokazati da nemaju veze s Dodikom.

– Što se tiče OFAC, ovo je najapsurdnija stvar u svijetu, da vi nekom dokazujete da ste nevini. Svuda u svijetu neko dokazuje da je neko kriv, a mi smo stavljeni u poziciju da dokazujemo da smo nevini. Niko nikada ne može dokazati da je nevin. Dokazuje se krivica, a ne nevinost. To je urađeno svjesno, to se nikada neće dokazati. U vezi sa saradnjom, sve naše transakcije, prihode su pregledali saradnici, banke, revizori i ne znam ko sve. Nigdje ne postoji nikakva transakcija za ostvareni prihod vezano za saradnju s Igorom Dodikom. Ja sam rekao, saradnja znači da vi i ja imamo ugovoren odnos, vaše obaveze, moje obaveze. Takve saradnje nikada nije bilo. Niti je ikada bio u vlasničkoj strukturi, niti bilo kakvoj vezi, ja više ne znam koji termin da iskoristim da dam težinu tome. Nikada nikakve poslovne aktivnosti nisu vezane za to. Ja sam prvi radnik “Prointer”, nikady to nije bilo. Najlakše je sve ovo staviti u politički kontekst, jer tada se gubi bilo kakva potreba za argumentima. Mi se zato nismo po tom pitanju oglašavali, pokušali smo rezultatima i radom pokazati ko smo, šta smo, ali očito da nismo uspjeli. Žao mi je što se sve to zanemari i dovodi se u drugi kontekst – rekao je Vujić.

Vujić je ocijenio šta će biti ako sutra i “Invictus” osvane na listi OFAC.

– To jeste moja sumnja, da je ovdje nešto sasvim drugo u pozadini. Da je ovdje druga priča – rekao je Vujić.

Vujić smatra da je cilj tih sankcija da konkurencija preuzme poslove postojećih firmi.

– Naravno, ali to je najlakše dovesti u kontekst politike i onda nema argumenata, činjenica, samo se kaže neko je vezan za osobu A, B i idemo uvesti sankcije. Kako to dokazati, koji je način? I pitaju jeste li kontaktirali OFAC? Tamo piše dostavite nam nove okolnosti. Koje nove okolnosti, dokažite vi nama zbog čega smo kažnjeni. Apsurdno je, neko kaže da nešto može, ali je to u praksi neizvodivo. Ja vjerujem da je tačno ono što Američka ambasada kaže da sankcije nisu usmjerene protiv radnika, evo prilike da pokažu. Ja ne znam koliko transparentniji još da budem. Oni uvijek mogu da kažu nama to nije dovoljno, u redu, ali dajte da vidimo šta je dovoljno? Ne znamo za šta smo optuženi – kaže Vujić.

U objašnjenju OFAC navodi da je preko firmi izvlačen novac za Dodikove potrebe, a Vujić kažet da nikada od osnivanja nije dignuta dividenda.

– Možda je dignuta dividenda tri puta, ja ne znam, u ukupnoj vrijednosti možda nije ni 10 odsto ostvarene dobiti. Ja bih volio da vidim ko je podigao novac, kada i gdje je otišao. Niko nam nije rekao to i to, nego apstraktno, neko tamo nekom pomaže. Kako ja da dokažem da to nije tako. Nemoguće, nema načina – kaže Vujić.

Vujić je rekao i da su dobili rokove kada će biti ugašeni računi.

– Da, oni se drže rokova. Do kraja mjeseca će biti, nisu svi istovremeno – objašnjava Vujić.

Vujić dodaje da će Đurić vrlo vjerovatno zatim podnijeti zahtjev za stečaj.

– Da li ćemo naći opciju za likvidaciju ili stečaj, ali će firme biti ugašene, to je tačno – kaže Vujić.

Vujić je naglasio da je u četvrtak pokrenuta procedura za registraciju “Invictus”.

– Danas (četvrtak op.a.) smo pokrenuli proceduru. Vlasnici smo ja, Vladimir Perišić, Radmila Bojanić… Ja sam 35 odsto, njih dvoje su po 15 odsto, još ćemo da vidimo za ostale, ali danas smo pokrenuli zvaničnu proceduru, da se pripreme akti. To će uskoro biti podneseno institucijama. Radnicima se zahvaljujem, kao i ljudima koji će biti dio novog menadžmenta, jer zaista su na sebe preuzeli ogroman teret. Imamo podršku radnika za sve što prolazimo i daćemo sve od sebe da ni na koji način niko ne bude ugrožen. Niko nije otišao u ovom periodu i mi ćemo znati to da cijenimo – zaključio je Vujić za Blumberg.



KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)