Koliko žena je iskoristilo majčinsku kartu za raniju penziju u Srpskoj?
Foto: V. Ševčuk

Koliko žena je iskoristilo majčinsku kartu za raniju penziju u Srpskoj?

Ovo su uslovi.

Više od 500 majki iz Republike Srpske iskoristilo je priliku da se u toku ove godine penzionišu ranije, odnosno da odu u penziju za godinu ranije po svakom rođenom djetetu.

Naime, ova mogućnost, koja je uvedena kao dio napora da se podrže porodice i poboljša kvalitet života majki, a omogućava ženama da se povuku iz radnog procesa i uživaju u penzionerskim danima.

Prema podacima Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske, u toku 2024. godine pravo na penziju primjenom instituta žena-majka ostvarilo je 549 osiguranika, odnosno žena-majki.

Takođe, prema njihovim podacima, prošle godine je raniju penziju po osnovu djece ostvarilo čak 930 osiguranika, odnosno žena-majki.

– Tu povlasticu ženama je donio novi Zakon o radu koji je usvojen još 2016. godine, a kojim je propisano da žena stiče pravo na penziju za jednu godinu manje staža za svako rođeno dijete u odnosu na uslove za sticanje penzije propisane Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju”, navode iz Fonda, dodajući da postoji nekoliko uslova za ostvarivanje ovog prava.

– Uslove za ostvarenje tog prava predočavamo u nastavku važećim Zakonom o radu u članu 107. t. 4. propisano je da žena-majka stiče pravo na penziju za jednu godinu manje staža osiguranja za svako rođeno dijete u odnosu na uslove za sticanje prava na penziju propisane Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju – navode iz Fonda za “Nezavisne novine”.

Kako dodaju, navedenom zakonskom odredbom snižava se granica u pogledu godina ukupnog penzijskog staža kao uslova za ostvarivanje prava na penziju za ženu-majku.

– Ako je uslov za ostvarivanje prava za ženu navršenih 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja onda žena-majka sa dvoje rođene djece može ostvariti pravo sa 13 godina staža osiguranja, umjesto 15, koliko je propisano Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju  – kazali su iz Fonda.

Kako dodaju, prema drugom uslovu za ostvarivanje prava, koji važi i za muškarca i za ženu, a predstavlja navršenih 60 godina života i 40 godina penzijskog staža, onda se za ženu osiguranika, na primjer sa troje djece, granica sa navršenih 40 godina penzijskog staža snižava na 37 godina penzijskog staža.

– Prema trećem uslovu, za ostvarivanje prava na penziju za ženu sa navršenih 58 godina života i 35 godina staža osiguranja sa, na primjer, troje rođene djece, pravo na penziju u pogledu navršenih godina staža osiguranja može se ostvariti sa 32 godine staža osiguranja, umjesto 35 godina staža osiguranja, koliko je propisano Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju – navode iz Fonda.

Kako ističu, proizlazi da se od Zakonom o penzijsko-invalidskom osiguranju propisanih godina staža osiguranja ili penzijskog staža granica penzijskog staža primjenom odredaba člana 107. Zakona o radu snižava za onoliko godina koliko žena podnosilac zahtjeva ima rođene djece.



KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Zeza 5 dana

    Da li ovo pravo može da ostvari žena koja sa 65 godina nema 40 godina staža, nedostaje joj npr. 2 godine, a ima 2 djece?