LOŠA NAVIKA Pijete kafu na prazan želudac, evo šta se događa u tijelu
Foto: Pexels

LOŠA NAVIKA Pijete kafu na prazan želudac, evo šta se događa u tijelu

Ovaj napitak utiče na povećanje nivoa hormona stresa kortizola, a to se naročito osjeća ako je pijemo na prazan želudac.

Kafa je mnogima omiljeni napitak, a većini je teško i pomisliti na početak dana bez šoljice kafe, no ako je pijete na prazan želudac, možda biste trebali promijeniti ovu naviku jer nutricionisti tvrde da nije dobra za naš organizam.

Iako kafa ima brojne zdravstvene prednosti među kojima se često naglašavaju antioksidansi koje sadrži te činjenicu da pomaže pri mršavljenju, ali nutricionisti kažu da omiljeni napitak može napraviti više štete nego koristi ako se ispija na prazan želudac.

Prema pisanju portala “Healthline”, ispijanje kafe natašte, bila ona turska, instant ili s mlijekom, može loše uticati na vašu probavu, a može uzrokovati i druge poteškoće.



Povećava se nivo želučane kiseline

Kafa na prazan želudac pojačava izlučivanje želučane kiseline što je posebno loše za ljude koji boluju od gastritisa. Povećava se rizik nastanka čireva te se pojačava hronični gastritis, sindrom iritabilnog crijeva i želučanog refluksa.

Povećava se nivo hormona stresa

Ovaj napitak utiče na povećanje nivoa hormona stresa kortizola, a to se naročito osjeća ako je pijemo na prazan želudac. Ovo se može značajno ublažiti ako prije kafe pojedete bar malu količinu hrane. Kortizol pomaže regulisati metabolizam, krvni pritisak i nivo šećera u krvi, pretjerana količina može uticati na razne zdravstvene probleme poput visokog krvnog pritiska, dijabetesa tipa 2 i srčanih bolesti.

Smanjuje se nivo hormona sreće

Kofein ometa proizvodnju serotonina koji je odgovoran za osjećaj sreće i zadovoljstva. Iako će vam se raspoloženje podići odmah nakon što ste popili kafu, sat ili dva kasnije ono će pasti. Ako kafu pijete više puta dnevno, izlučivanje serotonina počeće zavisiti od vanjskih fakotra, a ne o radu organizma.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)