Marković: U Srpskoj pravo na liječenje privilegija, ne zagarantovano pravo
Foto: V. Ševčuk

Marković: U Srpskoj pravo na liječenje privilegija, ne zagarantovano pravo

Pita zašto se radnicima ne uplaćuju doprinosi za zdravstvenu zaštitu

Republika Srpska je vjerovatno jedina ili gotovo jedina zemlja na svijetu, gdje je pravo na liječenje privilegija, a ne zagarantovano pravo.

Rekao je ovo poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Slaviša Marković, komentarišući “činjenicu da skoro 18% zaposlenih u Republici Srpskoj nema uplaćene doprinose za zdravstvenu zaštitu”.

– Prije svega, podsjetiću da je ustavno pravo svakog građanina da ima pravo na zdravstvenu zaštitu. Međutim, dalje se postavlja pitanje kako smo od postavljenog sistema došli u poziciju anarhije gdje se ne poštuju osnovna prava? Koliko neodgovorna mora biti vlast da i to dovodi u pitanje – pita Marković.



Ističe da su tokom prošlog mjeseca kasnile uplate za doprinose u prosvjeti i javnoj službi.

– Kako je moguće da radnik, u bilo kojem sektoru, ima ugovor o radu, a da se ne poštuje obaveza da ima zdravstvenu zaštitu? Kako smo dovedeni u situaciju da je Fond zdravstvenog osiguranja prošle godine bankama dugovao 178 miliona KM, a ove godine su dobili saglasnost za zaduženje od još 100 miliona KM? Odgovor je jasan, ali očekujem i od nadležnih institucija da se izjasne. Očekujem i da kažu koje su to povlaštene firme, bliske SNSD, koje ne plaćaju doprinose, ali i pored toga mogu ostvariti pravo na zdravstvenu zaštitu – rekao je Marković.

Marković poručuje da se nalazimo pred stanjem opšteg kolapsa, što, kako kaže, vlast prikriva namećući u javnosti druge teme.

– Procenat od gotovo 18% zaposlenih kojima se ne uplaćuju doprinosi je rekordan od nastanka Republike Srpske, a ministar finansija i drugi predstavnici vlasti nas uvjeravaju da je stanje stabilno. Možda je za neke od njih, koji su kroz vlast stekli sve privilegije i još više, ali za narod Republike Srpske ovo stanje je daleko od stabilnosti – poručio je Marković.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)