MJERA TREBALA BITI DONESENA RANIJE Odluka o jeftinijem peletu stigla kad je država nabavila skupi
Foto: Unsplash

MJERA TREBALA BITI DONESENA RANIJE Odluka o jeftinijem peletu stigla kad je država nabavila skupi

ODluka usvojena tek pred početak grijne sezone.

Da Vlada Republike Srpske odluku o ograničenju cijena peleta nije usvojila tek pred početak grijne sezone, brojne ustanove, institucije i javna preduzeća u Srpskoj bi uštedjele na stotine hiljada maraka.

Maksimalna cijena po kojoj trgovci i proizvođači u Srpskoj mogu prodavati ovu vrstu energenta nakon odluke o ograničenju je 480 maraka bez poreza.

Međutim, malo ko je smio rizikovati i čekati da se ova odluka usvoji, pa je većina njih kupila pelet po značajno višim cijenama.



Primjer tome je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske.

Oni su nedavno okončali tender preko kojeg su zbavili 589 tona peleta za svoje potrebe.

Te količine su ugovorili sa tri firme koje su MUP-u po jednoj toni naplaćivale između 598 i 629 maraka, ili ukupno 368.583 KM.

Da su kojim slučajem, nabavku izvršili nakon ograničenja cijena uštedjeli bi 85.000 maraka koje su mogli da iskoriste za, primjera radi nabavku novih uniformi ili službenih vozila.

Ugostiteljski Servis Republike Srpske kupio je od firme “Stanišić” sa Pala 300 tona peleta za hotel Rajska Dolina na Jahorini za 189.000 maraka, ili 630 KM za hiljadu kilograma.

Po novim cijenama to bi ih koštalo maksimalno 144.000 KM ili 45.000 maraka manje.

Firma „Hifa petrol“ opštini Srebrenica uspjela prodati 125 tona peleta po cijeni od 640 maraka bez PDV-a, odnosno ukupno za 80.000 KM.

Da je odluka o ograničenju cijene bila na snazi, oni bi po pitanju ogreva sačuvali 20.000, ili jedno dječije igralište.

Gavran: Da li je sve svjesno izvedeno?

Ekonomista Igor Gavran kaže za CAPITALda je ova mjera trebala biti donesena mnogo ranije, odnosno kada je uvedena i zabrana izvoza.

– Ovakvo kašnjenje u njenom donošenju nas navodi na pitanje da li je svjesno sve izvedeno na način da neko ostvari ekstraprofit ugovaranjem preskupih isporuka u okviru javnih nabavki, a da se onda ova odluka čisto promotivno i kao pokriće donese da se stvori lažna slika kako vlada zaista misli na građane i privredu – kaže Gavran.

Ipak, ocjenjuje kako može doći i do pozitivnih efekata.

– Barem neko može uštedjeti, ali jasno je da ovakvo zakašnjelo donošenje znači da efekti ne mogu biti jednako pozitivni i velika prilika je propuštena. Nije postojao nijedan razlog da se čeka ovako dugo osim nečijeg ličnog interesa i špekulacija. Ne planiraju se zima i grijna sezona u novembru – zaključio je Gavran.

Podsjećamo, Vlada RS je ograničila cijenu peleta na 480 maraka, a za one koji se toga ne budu pridržavali predviđene su kazna i do 20.000 KM.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)