MLADI ODLAZE Kompanije sve više traže starije radnike
Foto: V. Ševčuk

MLADI ODLAZE Kompanije sve više traže starije radnike

Ekonomista Admir Čavalić kaže da je trend, ne samo u BiH nego širom svijeta, da milenijum generacija ne može dugo da ostane na jednom radnom mjestu.

Kompanije u BiH sve više, istina indirektno, traže starije radnike koji su nekad na ovim prostorima bili diskriminisani, a sve je više i penzionera koji se vraćaju na posao.

-T ražimo osobu sa 25 godina radnog iskustva – oglas je za radno mjesto za koje toliko iskustvo nije nužno, a koji je uzburkao susjednu Hrvatsku. Nakon što se jedna djevojka pobunila, dobila je surovo iskren odgovor: Ne želimo mlade ljude, samo starije od 50 godina, makar i sa mnogo manje iskustva.

Pitali smo građane zašto i da li je to opravdano.



Neki zapošljavanje mlađih opravdavaju time da na mlađima svijet ostaje, da su sposobniji i okretniji, dok drugi za to ne nalaze opravdanje jer je, kažu, potrebno da i oni stariji od 50 rade.

U pojedinim kompanijama u BiH najbrojniji radnici su zreliji radnici od preko 50 godina. To je očekivano i vjerovatno će se sve češće tražiti upravo takvi radnici. Razlog je djelimično jasan: mladi odlaze iz BiH.

Međutim, ekonomista Admir Čavalić kaže da je trend, ne samo u BiH nego širom svijeta, da milenijum generacija ne može dugo da ostane na jednom radnom mjestu.

– Vrlo je teško zadržati mladog radnika na radom mjestu, bez obzira na uslove koje ponudite, duže od godinu dana. S druge strane, osobe koje napune 40 i više godina obično ne napuštaju BiH, tako da su dostupna radna snaga – objašnjava Čavalić.

Da mladi imaju nove modele rada koji ne prate potrebe poslodavaca potvrđuju i poslodavci koji kažu da odavno nemaju mogućnost da biraju između dva radnika.

– Mi ne tražimo ni strije ni mlađe radnike jer znamo da nema ni jednih, ni drugih. Međutim, evidentno je da mlađi radnici imaju manje sposobnosti u smislu radnih navika i manje su zainteresovani za posao. Zato je radnik koji ima više od 35 ili 40 godina bolji radnik. To ne znači da ne primamo i mlađu radnu snagu – kaže Saša Trivić iz Udruženja unije poslodavaca Republike Srpske.

Nužda zakon mijenja. Poslodavci se sada, dakle, najviše okreću zaboravljenim kategorijama za koje su nekad bili nezainteresovani. U nekim branšama je sve više penzionera, tamo gdje je to moguće, fizički i stručno.

– To je legalno i legitimno, a penzioneri su za poslodavce fiskalno isplativiji. Postoje zakonske odredbe po kojima dodatan rad penzionera koji su stekli uslove za penziju ne podliježe poreskim opterećenjima značajnog dijela poreza – objašnjavaju Stanić i Čavalić.

Trivić tvrdi da penzionere zapošljavaju samo zbog nedostatka radne snage, a ne zbog olakšica. Građani za to krive i vlast i poslodavce jer su penzioneri, umjesto da uživaju u plodovima svog minulog rada, zbog niskih primanja prinuđeni da rade.

Bilo kako bilo, ono što nas sve zajedno vjerovatno očekuje u budućnosti stane u nekoliko riječi jednog oca čija kćerka nakon završenog fakulteta nije mogla da nađe posao u svojoj zemlji.

“Via Beč, ćao Republiko Srpska!”

BN

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)