Naučnici iz Vuhana izmislili lasersku olovku koja piše po vazduhu

Naučnici iz Vuhana izmislili lasersku olovku koja piše po vazduhu

Kineski naučnici iz laboratorije Hongtuo u Vuhanu osmislili su lasersku olovku kojom se može pisati po vazduhu.

Kineski mediji prenose da olovka koristi ultra kratke laserske pulseve da odvoji elektrone od čestica vazduha i pretvori ih u plazmu koja emituje svetlost sa dovoljnom preciznošću da se formiraju reči u vazduhu.

– Sa potpuno novom spravom možemo da pišemo po vazduhu bez korišćenja papira i tinte – rekao je vođa laboratorije koja je razvijala „magičnu olovku“.

Naučnici su objasnili da su koristili 3D skeniranje kako bi poređali piksele i od njih formirali kineske karaktere, ali nisu do kraja otkrili kako proces funkcioniše.



Kratki impulsi traju samo femtosekunde – vremenska jedinica koja je ekvivalentna jednom kvadriliontincu, ili milionitom dijelu jedne milijarde sekunde.

Ime Hongtuo laboratorije lebdi u zraku. Fotografija: Handout

Zbog izuzetno kratkog trajanja impulsa, vrhovi snage Caove laserske olovke mogu doseći milion megavata, nedaleko od ukupnog kapaciteta za proizvodnju električne energije u Sjedinjenim Državama.

Međutim, prosječna ulazna snaga uređaja je samo nekoliko desetina vati, što znači da se može bezbedno koristiti u svakodnevnom životu.

Da bi “osvijetlili” zrak, laseri trebaju postići gustoću energije od 100 teravata (trilion vati) po kvadratnom centimetru.
Ovo predstavlja izazov za mnoge druge laserske emitere istog tipa, ali istraživači vjeruju da tehnologija ima prostora za poboljšanje, a preciznija kontrola distribucije laserskog impulsa će im omogućiti da stvore svjetlije, veće slike u punoj boji u zraku.

Caov tim se nada da će tehnologija jednog dana imati praktičnu upotrebu u poljima kao što su proizvodnja visoke preciznosti, snimanje mozga, medicinski instrumenti i kvantno računanje.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)