“Nekorektno je otpad isporučivati BiH” Još se čeka epilog slučaja “Trgovska gora”
Foto: Blink

“Nekorektno je otpad isporučivati BiH” Još se čeka epilog slučaja “Trgovska gora”

Danas je Dan zaštite životne sredine.

Nekorektno je da oni koji proizvode električnu energiju iz nuklearnih potencijala, isporučuju otpad BiH, rekao je koordinator Pravnog i Ekspertskog tima BiH u slučaju “Trgovska gora” Borislav Bojić.

-Mi nemamo nikakve koristi od te električne energije, a dobili bismo otpad. Mi ćemo se boriti da obezbijedimo perspektivu ljudi u Krajini koji žive na najljepšoj rijeci na svijetu, a to je rijeka Una – rekao je Bojić tokom panela “Slučaj Trgovska gora” na naučno-stručnoj konferenciji u Bihaću povodom 5. juna – Svjetskog dana zaštite životne sredine.

On je naglasio da Hrvatska mora da zna da i BiH ima argumente.

-Ovaj potez ugrožava ne samo BiH, već i Zagreb, i Petrinju, Unu, Savu i Dunav, govoreći samo iz transportnog segmenta, a gdje su ostali – upozorio je Bojić.

Koordinator stručnog i pravnog ekspertskog tima zahvalio je Univerzitetu u Bihaću što je pionirski dao ovoj temi značajan cjelodnevni program i podstakao akademsku zajednicu da se uključi.

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Jasmin Emrić rekao je da ne postoje nikakvi bilateralni razgovori sa Hrvatskom već nekoliko godina.

-Politički i finansijski interesi su iznad interesa zaštite životne sredine. Hrvatska rješava svoje pitanja na štetu nas koji živimo ovdje. Mi se ne smijemo predati – naglasio je Emrić.

Na početku panela “Slučaj Trgovska gora” Emrić je poručio da se mora zaštititi interes BiH i bezbjednost građana.

Na trodnevnoj naučno-stručnoj konferenciji u Bihaću, povodom 5. juna – Svjetskog dana zaštite životne sredine, u organizaciji Biotehničkog fakulteta Bihać i Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i ekologiju Unsko-sanskog kantona, prvi dan posvećen je isključivo Trgovskoj gori, saopštio je organizator.

Konferencija je okupila i ujedinila u razmišljanjima i borbi političke zvaničnike, eksperte i delegate sa nivoa Federacije BiH, Republike Srpske i BiH.

Paneli i diskusije su predstavile različita mišljenja o rješavanju ovog problema, kao i zaključke mnogih stručnih, političkih i akademskih aktera, kako aktivnih učesnika slučaja Trgovska gora, tako i posmatrača, koji su zabrinuti za sve ono što slijedi, ako se desi ono od čega svi strepe, prenose Nezavisne.

Smještena u blizini granice između Hrvatske i BiH, Trgovska gora je predmet sve veće zabrinutosti za zdravlje i bezbjednost.

 

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)