OBEĆANJE I UZALUDNO RADOVANJE Alimentacioni fond Srpske ni na vidiku, iz Vlade samo muk
Foto: Pexels

OBEĆANJE I UZALUDNO RADOVANJE Alimentacioni fond Srpske ni na vidiku, iz Vlade samo muk

Ekipa Blinka prije više od mjesec dana uputila je nadležnom ministarstvu pitanja u vezi sa alimentacionim fondom, ali do dan danas nismo dobili odgovore.

Alimentacioni fond mnogi samohrani roditelji u Republici Srpkoj čekaju već godinama!

U nemogućnosti da naplate alimentaciju mnogi roditelji moraju da rade više poslova da bi obezbijedili osnovna sredstva za život sebe i svog djeteta.

Prema posljednjim inofmacijama dostupnim javnosti čak oko 70 odsto roditelja u Republici Srpskoj nikad ne uplati alimentaciju za svoje dijete. Tek sedam odsto njih redovno izvršava svoje obaveze.



Samohrana majka iz Banjaluke, koja je željela ostati anonimna, kaže da se razvela prije 10 godina. Već godinama ne uspijeva da naplati alimentaciju za dijete. Bivši suprug, kaže ona, alimentaciju od 300 KM ne plaća.

Prije godinu dana činilo se da će konačno njen problem, kao i problem mnogih roditelja koji su se našli u sličnoj situaciji, dobiti rješenje.

Međutim, sve su prilike da je to bilo samo uzaludno radovanje.

Naime, Vlada Republike Srpske razmatrala je  Zakon o privremenom izdržavanju djece Republike Srpske još prošle godine, međutim, do danas se ne zna zašto dokument nije u skupštinskoj proceduri, niti ima  novih informacija o tome kada bi Alimentacioni fond mogao da počne funkcionisati u RS.

Ekipa Blinka prije više od mjesec dana uputila je nadležnom ministarstvu pitanja u vezi sa alimentacionim fondom, ali do dan danas nismo dobili odgovor.

Naša glavna  pitanja bila su više nego jasna: Kada bi Republika Srpska mogla da dobije  Zakona o privremenom izdržavanju (alimentacioni fond), odnosno dokle se stiglo sa realizacijom? Zatim, zbog čega se ovoliko čeka i gdje je došlo do zastoja?

Iz Vlade stiže samo muk.

Ni poslanici u Parlamentu Srpske nisu dobili odgovore na ova pitanja.

Mirna Savić-Banjac

Poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini RS Mirna Savić Banjac kaže za BLink da je nekoliko puta postavljali ovo pitanje u Narodnoj skupštini, ali da nema precizne odgovore. Kako navodi, slično je i sa Strategijom demografske obnove, odnosno veoma važnim dijelom, izradom socijalne karte, besplatnim prenatalnim testovima i mnogim drugim stvarima koje su odavno najavljene, ali nisu ugledale svetlost dana.

– Nemam informacije gdje je došlo do zastoja, a ako ih ima, smatram da bi javnost trebala biti informisana o tome. Naime, veliki broj samohranih roditelja se u neuređenom sistemu bori da podigne svoju djecu, a nemaju podršku institucija. Alimentacioni fond bi im u tome umnogome pomogao i onemogućio nesavjesne roditelje da ne izvršavaju svoje zakonske obaveze, kad već sami ne osjećaju moralnu ili emotivnu potrebu. Svako dijete mora moći ostvariti svoja prava i najmanje što možemo učiniti je to da njihove samohrane roditelje pokušamo staviti u što ravnopravniji položaj sa drugim roditeljima, a sve u najboljem interesu djece – rekla je Savić Banjac.

Podsjetimo, ombudsmani za ljudska prava Bosne i Hercegovine i Ombudsman za djecu Republike Srpske pozvali su 2021. godine na ulaganje dodatnih napora u cilju osnivanja i rada alimentacionih fondova u Bosni i Hercegovini.

Oni su istakli da je pravo djeteta na izdržavanje jedno od osnovnih prava djeteta zagarantovano članom 27. UN Konvencije o pravima djeteta po kojem dijete ima pravo na životni standard primjeren fizičkom, mentalnom, duhovnom, moralnom i društvenom razvoju.

Apsurd svih apsurda

Dok se samhrani roditelji bore da na sve načine prehrane svoju djecu i čekaju alimentacioni fond, Vlada Srpske ekspresno donosi zakone koji roditeljima uopšte ne idu na ruku.

Podsjetimo, javnost je nedavno šokirana informacijom da će Centar za socijalni rad raspolagati dječijom štednom.

Naime, od 1. septembra na snagu stupio novi Porodični zakon Republike Srpske po kojem je za razročenje štednje neophodna saglasnost Centra za socijalni rad u vidu rješenja donesenog u upravnom postupku. Razlog je, kako kažu u Ministarstvu pravde RS, zaštita dječjih prava.

Roditelji se  pitaju zašto država pretpostavlja da će se neko drugi bolje brinuti o interesima njihove djece,a  imaju i tehnička pitanja koja očito nisu uzeta u obzir prilikom donošenja Porodičnog zakona.

– Kako da prebacim dječju štednju iz jedne banke u drugu ako je u drugoj veća kamata? Zar tu neće biti oštećeno djete ako to ne mogu da uradim? Ko se u Centru za socijalni rad razumije u to koja investicija je povoljnija – pitaju roditelji.

Na ovo je reagovao i banjalučki gradski menadžer Bojan Kresojević koji ističe da ovaj zakon krši prava roditelja.

On je zbog toga uputio i inicijativu Narodnoj skupštini Republike Srpske za izmjenu Porodičnog zakona.

– Svjedoci smo da se, u ovim savremenim dešavanjima, institut porodice iz godine u godinu suočava sa brojnim izazovima, te je moja inicijativa upućena Narodnoj skupštini Republike Srpske i Vladi Republike Srspke da pripreme izmjenu ovog zakona i usklade ga sa Ustavom Republike Srpske i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama. Ono što je sada definisano u smislu da Centar za socijalni rad predstavlja neku „skupštinu“ nad roditeljima ugrožava prava roditelja i porodice, koje je zagarantovano članom 36 Ustava Republike Srpske kojim se kaže da porodica uživa posebnu zaštitu i da roditelji imaju pravo i dužnost da se staraju o djeci – rekao je on.

I dok se Vlada Srpske bavi pitanjem dječije štednje roditelja koji su itekako odovorni prema svojoj djeci, oni neodgovorni, koji ne plaćaju alimentaciju za vlastito dijete, najčešće bez problema izbjegavaju svoju zakonsku obavezu.

Kako ističu naši sagovornici, ovo je jedan od najvećih apsurda u Srpskoj koje smo mogli vidjeti u zadnje vrijeme!

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)