Obilježavanje dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u akciji “Oluja”
Foto: Printscreen/Youtube

Obilježavanje dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u akciji “Oluja”

“Oluja” bila etničko čišćenje koje niko nije procesuirao - rekao je Perić.

U Republici Srpskoj Krajini desio se pravi genocid u kojem su Srbi istrijebljeni sa svojih vjekovnih prostora, a za to niko nikada nije odgovarao, rekao je bivši ministar u Vladi RSK Slobodan Perić.

Perić je naglasio da ni 29 godina od zločinačke hrvatske vojno-policijske akcije “Oluja” nema pravde ni za krajiške Srbe, ni njihovog povratka na vjekovna ognjišta.

On je naveo da je “Oluja” bila etničko čišćenje koje niko nije procesuirao.



Uvijek pravim poređenje Srebrenice i Krajine. U Srebrenici je srpska vojska počinila zločin nad muslimanskom vojskom, kao partizani u Blajburgu nad ustašama i to je svijet proglasio genocidom. Pravi genocid se desio u Krajini, Srbi su istrijebljeni sa prostora Hrvatske gdje su nekad činili 40 odsto stanovništva, a pred rat devedesetih godina prošlog vijeka 12 odsto. Međutim, do danas niko za to nije odgovarao – rekao je Perić.

On je nagasio da Hrvatska nije ni namjeravala da procesuira svoje zločine jer su počinjeni u ime i za račun Hrvatske.

Kod nas nema suđenja u odsustvu. Srbija je pripremila jedan predmet, a riječ je o hrvatskim pilotima koji su pobili djecu, žene i starce u Bravskom kod Bosanskog Petrovca, ali i to je stalo tako da ni tu ne očekujem da će se nešto promijeniti, rekao je Perić.

Zločinačka vojno-policijska akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” iz domova je protjerano više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.893 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i poslije nje, od čega 1.236 ili 65 odsto civila, od kojih su oko tri četvrtine bili stariji od 60 godina.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine “Oluju” okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida, prenosi Srna.

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)