PORAZNA REALNOST! BiH zavisi od uvoza hrane i mesa uprkos domaćim resursima

PORAZNA REALNOST! BiH zavisi od uvoza hrane i mesa uprkos domaćim resursima

Zašto BiH ne koristi vlastite resurse?

Ako se uzme u obzir da je prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenom za maj ove godine u Federaciji BiH iznosila 1.384 KM, a sindikalna potrošačka korpa za jun 2024. godine 2.964 KM, postavlja se logično pitanje kako građani BiH uopšte preživljavaju.

Prosječni nivo cijena u BiH u 2023. u odnosu na prosjek 2022. bio je viši za 6,1%, što je prouzrokovano prvenstveno prosječnim rastom cijena hrane i bezalkoholnih pića, i to za 10,6%. Ekonomisti tvrde da je inflacija koja je posljednjih godina prisutna u BiH uvezena. Naime, zemlja smo koja zavisi od uvoza, prvenstveno hrane. Prema nekim procjenama, uvozimo je čak 80 odsto.

Poražavajuća statistika

Porazna je činjenica da zemlja koja posjeduje izvanredne uslove za proizvodnju hrane zavisi od njenog uvoza. Koliki je problem za jednu državu kad zavisi od uvoza hrane, najbolje ilustruje period pandemije, kad su cijene hrane odletjele u nebo. Stočari u BiH godinama upozoravaju na alarmantno stanje prouzrokovano prekomjernim plasmanom mesa iz inostranstva jer im sve snažnije udara na egzistenciju. U kakvim su problemima, najbolje ilustruje podatak da je za šest mjeseci ove godine uvoz mesa bio čak 15 puta veći od izvoza koji su ostvarili domaći proizvođači, i to isključivo peradari jer plasmana svinjetine i junećeg mesa uopšte nije bilo, prenosi Večerenji list BiH.

Iako BiH ima izuzetne prirodne resurse za uspješno bavljenje poljoprivredom, počevši od plodnog tla, povoljnih klimatskih uslova pa do vodnih potencijala, situacija u toj grani, barem ako je suditi po statistici i riječima poljoprivrednika, nikad nije bila lošija.

Najnoviji podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH pokazuju da je u BiH od januara do juna ove godine uvezeno blizu 38.000 tona mesa različitih vrsta, čija je vrijednost dosegnula 263,76 mil KM. S druge strane, domaći izvoznici su za pola godine na inotržište uspjeli plasirati tek 4.000 tona mesa u vrijednosti od 18,35 mil KM. I to uglavnom piletine, uz koju je izvezeno oko 25 tona jestivih klaoničarskih proizvoda od različitih životinja.

Podaci za prošlu godinu

BiH je prošle godine izvezla mesa i mesnih prerađevina u vrijednosti od 132,4 mil KM, što je više za 4% u odnosu na godinu prije, dok je uvoz mesa iznosio 662,9 mil KM, što je više za 20,28% u odnosu na 2022. Ako se posmatra ukupna količina izvoza mesa i mesnih prerađevina lani, ona je veća za 0,93% u odnosu na prethodnu godinu, navedeno je u analizi Vanjskotrgovinske komore BiH. Količinski zabilježen je rast izvoza svježeg ili rashlađenog goveđeg mesa od oko 400 tona, i to u Tursku, kobasica i sličnih proizvoda za 29,6%, te mesa peradi 9,5%. Iz Komore navode da je prošle godine u odnosu na 2022. zabilježen količinski pad izvoza svinjskog mesa, i to za 93%, prenosi biznis.ba.



KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)