Proizvodi iz Srbije mogu na dio Kosova i Metohije
Foto: Unsplash

Proizvodi iz Srbije mogu na dio Kosova i Metohije

Mjere su ukinute samo za jedan administrativni punkt.

Zabrana proizvoda koji se iz centralne Srbije plasiraju na tržište Kosova i Metohije ukinuta je za dio KiM.

Uklanjanje mjera zabrane srpske robe važiće samo za administrativni punkt Merdare. Mjere zabrane ostaju na snazi na ostalim punktovima sa centralnom Srbijom, prenosi Euronews.

U Prištini su zabranili robu iz centralne Srbije nakon što su pripadnici MUP-a Srbije prošle godine uhapsili trojicu policajaca albanske nacionalnosti, jer su, kako je tada saopšteno, ilegalno prešli administrativnu liniju.

Priština je tada saopštila da sumnja da se u kamionima sa robom iz centralne Srbije prevozi oružje na Kosovo i Metohiju.

Priština je ovu zabranu tada uvela usmeno, kako je rečeno, iz bezbjednosnih razloga, prenosi KoSSev.

Odluka o ukidanju ove zabrane ne odnosi na ostale prelaze, a tako će biti sve dok, kako je kazao premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti, ne stignu skeneri za punu provjeru, prenosi N1.

-Kada skeneri stignu, biće postavljeni na svim graničnim prelazima, ali dok skeneri ne stignu, otvorićemo granični punkt koji će imati pojačanu kontrolu, jer su mere koje imamo mere bezbednosti – rekao je Kurti.

Nova odluka Prištine donesena je pred desetogodišnjicu Berlinskog procesa i sastanka Zajedničkog komiteta CEFTA, koji se očekuje ove nedjelje.

Na brojnim sastancima održavanim u prethodnom periodu u vezi s jačanjem jedinstvenog balkanskog tržišta, iznesena su očekivanja o punoj primjeni sporazuma CEFTA.

Posebno su se u tom dijelu očekivanja odnosila na Prištinu, koja blokira sporazume u okviru ove inicijative.

Mislilo se na zabranu uvoza robe iz Srbije, ali i na uslove Prištine da je u okviru ove inicijative više ne predstavlja UNMIK.

Njemačka je početkom prošlog mjeseca ponudila Prištini kompromis da je u ovoj ekonomsko-trgovinskoj organizaciji više ne predstavlja UNMIK, a da, sa druge strane, prištinske vlasti ukinu zabranu uvoza srpske robe.

Manuel Saracin, njemački izaslanik za zapadni Balkan, tada je javno kritikovao Prištinu zbog blokade trgovinske saradnje.

Njemačka je ponudila profesionalne skenere kroz koje bi kamioni sa robom mogli da prolaze, ali bi oni stigli tek nakon što se ukine zabrana uvoza robe.

-Tema blokade srpske robe pokrenuta je i na nedavno održanom radnom ručku lidera zapadnog Balkana u organizaciji predsednice Evropske komisije, na kojem je istaknuto da jedinstveno evropsko tržište, kojem zapadni Balkan teži, najpre podrazumeva jedinstveno balkansko tržište – kazao je tada Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.

Vučić je tada potvrdio i da “jedan entitet nije želio da u potpunosti prihvati pravila CEFTA i slobodno kretanje” i istakao kao dobru politiku to što “jedan neće moći da ugrožava napredak drugih”. Mislio je na Prištinu.

Usmena zabrana uvoza srpske robe na KiM jednoglasno se ocjenjuje kao kršenje ekonomsko-trgovinskog Sporazuma o slobodnoj trgovini na Balkanu CEFTA, što je potvrđeno i u ovogodišnjem izvještaju Evropske komisije.

Zabrana je na snazi od sredine juna prošle godine, a uslijedila je nakon što su srpski organi uhapsili trojicu prištinskih policajaca u okolini Raške, kako tvrdi jedna strana, odnosno Leposaviću, kako kaže druga.

Iako su nakon 13 dana pušteni, ova zabrana nije ukinuta i traje više od godinu dana, a da to nikada zvanično nije potvrđeno dokumentom.

Da njom Priština krši sporazum CEFTA, više se puta upozoravalo sa više međunarodnih adresa.

Takođe, glavni problem za Prištinu je taj, iako je sporazum potpisan još 2006, što nju u njemu i dalje predstavlja UNMIK. Godinama traže da se to promijeni i da oni budu ravnopravni kao svi ostali potpisnici. CEFTA je to odbijala, prenose Nezavisne.

 

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)