REFERENDUM O NEZAVISNOSTI ŠKOTSKE Moguće pridruživanje EU
Foto: TIME

REFERENDUM O NEZAVISNOSTI ŠKOTSKE Moguće pridruživanje EU

Poslijednji referendum o nezavisnosti Škotske održan je 2014. godine kada je 55 % birača reklo da želi da ostane dio UK.

Premijerka Škotske Nikola Sterdžon predstavila je novi plan za održavanje referenduma o nezavisnosti, izlažući stav da bi Škotska bila pravednija, bogatija i srećnija da nije dio Velike Britanije.

– Poslije svega što se dogodilo, Bregzita, Kovida, Borisa Džonsona, vrijeme je da se postavi drugačija i bolja vizija – rekla je Sterdžon novinarima u njenoj zvaničnoj rezidenciji u Edinburgu.

– Da li ostajemo vezani za ekonomski model Ujedinjenog Kraljevstva koji nas dovodi do relativno loših ekonomskih i društvenih ishoda koji će vjerovatno biti gori? –  upitala je Sterdžon.



Sterdžon je naglasila da bi novi referendum o nezavisnosti, koji je obećala da će se održati prije kraja 2023. godine, morao da bude zakonit, ali nije dala nikakve konkretne detalje o tome kako bi to moglo da izgleda.

Ona je rekla da na osnovu rezultata prošlogodišnjih parlamentarnih izbora u Škotskoj postoji “neosporan demokratski mandat” za glasanje, koji namjerava da ispoštuje, iako je britanski premijer Boris DŽonson odbio da izda naredbu da se to dozvoli, prenosi Rojters.

– Ako želimo da podržimo demokratiju ovdje u Škotskoj, moramo da napravimo put naprijed, ako je potrebno bez naredbe iz odjeljka 30 –  poručila je ona i dodala da je u toku rad na tome kako dalje, s obzirom na to da britanski parlament ima ovlašćenje da ospori škotskom parlamentu da sprovede referendum.

Rekla je da spremna da sjedne sa Džonsonom kako bi pregovarali o naredbi iz Odjeljka 30 i da se, iako se nisu slagali oko suštine nezavisnosti, nada da će se kao demokrate dogovoriti o tome da škotski narod treba da odlučuje o svojoj budućnosti.

Škotska vlada će sada objaviti seriju bijelih knjiga sa više detalja o tome kako će pristupiti određenim pitanjima vezanim za nezavisnost, uključujući šta bi se moglo dogoditi ako bi Škotska pristupila Evropskoj uniji, i kako bi protok ljudi, roba i usluga funkcionisao u praksi preko granice između Škotske i Engleske nakon nezavisnosti.

Sterdžon je priznala da bi to moglo da ima implikacije na prekograničnu trgovinu, carinska i regulatorna pitanja, ali je pažljivo izbjegla da koristi riječi “tvrda granica” ili “provjere”, što je anatema za unioniste.

Kritike zbog novog poziva na referendum

Opozicioni lider Daglas Ros kritikovao je u škotskom parlamentu novi korak ka nezavisnosti, rekavši da bi to bilo gubljenje vremena i resursa škotske vlade.

– Možemo se usredsrediti na obnovu Škotske, ili, kako SNP želi, na podjelu Škotske. Podsticanje na još jedan referendum o podjeli, možda čak i na ilegalni referendum o divljim mačkama… je pogrešan prioritet u najgorem mogućem trenutku –  rekao je lider škotskih konzervativaca.

Anas Sarvar, lider škotske laburističke partije, nazvao je Sterdžonovu najavu “istim starim govorom”.

– Koliko smo puta ovo čuli ranije? Ona nas vraća u politiku prošlosti fokusirajući se na podjele i svađe i pokušavajući da suprotstavi Škota protiv Škota – rekao je Sarvar u video snimku.

Euronews

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)