“Višak radnika u javnom sektoru guta milione”
Foto: V. Ševčuk

“Višak radnika u javnom sektoru guta milione”

U samo dva javna pduzeća godišnje ode 200 miliona maraka na višak radnika - rekao je Račić.

Javni sektor ima višak radnika i njegovo restrukturiranje moglo bi biti put da dođemo do kadra za kojim vapi tržište Republike Srpske, rekao je “Glasu Srpske” predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić i dodao da samo u dva javna preduzeća na višak radnika godišnje ode čak 200 miliona maraka.

Račić je naveo i da strani radnici imaju na kraju mjeseca veću zaradu na gradilištima od domaćih radnika jer imaju daleko veći fond radnih sati, ali i naglasio da, prema njegovim saznanjima, istim iznosom satnice plaćen je i domaći i uvozni radnik na gradilištima u Republici Srpskoj.

Plate stranaca koji rade u građevinskom sektoru u Srpskoj mnogo su veće nego naših radnika na tim gradilištima? Šta je dovelo do toga?



Strani radnici imaju mnogo više radnih sati nego domaći radnici. Oni dnevno rade i po 12 sati, ali i skoro svaku subotu, pa i nedjelju. Sa tog aspekta naši radnici imaju manja primanja, jer imaju i niži fond radnih sati.

Da li su takvom politikom na neki način domaći radnici potcijenjeni?

Koliko znam, istim iznosom satnice plaćeni su i domaći i strani radnici, samo što naši radnici imaju fond sati koji je standardan, dok strani rade puno više. Oni su tipični gastarbajteri.

Da li je problem nedostatak kadra na domaćem tržištu?

Imamo mi ogroman radni resurs u javnom sektoru i ako bismo ušli u proces njegovog restrukturiranja, došli bismo do velikog broja radnika koji bi bili višak i koji bi imali svoje mjesto na tržištu rada. Takođe, može se očekivati da će se jedan dio radnika koji je otišao u inostranstvo vratiti u zemlju. Pored toga, s vremenom i taj broj stranih radnika koji je već u nekom broju ovdje prisutan i dalje će se pojavljivati.

Kolike su uopšte šanse da uslijedi restrukturiranje javnog sektora?

To su naše muke. Mislim da godišnje na višak radnika u samo dva javna preduzeća izdvajamo oko 200 miliona maraka.

Na koja preduzeća mislite?

Na “Elektroprivredu” i “Šume RS”. Dakle, tu godišnje ode 200 miliona maraka na višak radnika.

S druge strane, imali smo više apela iz “Šuma” da im nedostaje radnog kadra.

Nedostaju njima radnici za izvođenje radova u šumarstvu, ali zato imaju svih drugih po nekoliko puta više. Administracija je prebukirana. U procesu digitalizacije imamo softvere koji mijenjaju ljude, ali mi i dalje gomilamo radnike u tim nekim službama i strukturama koje su klasičan teret.

Glas Srpske

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)