ZANIMLJIVA ASTRONOMIJA Banjalučki učenici posmatrali sunce kroz teleskop (FOTO)

ZANIMLJIVA ASTRONOMIJA Banjalučki učenici posmatrali sunce kroz teleskop (FOTO)

Vedran Ševčuk - Alf je iskoristio sve svoje vještine, znanje i iskustvo da se dobije što bolja rezolucija fotografija površine Sunca.

– Ova Nebeska Loptica je glavni razlog što ustajemo ujutro, idemo na posao i plaćamo porez, da nje nema, ne bi imali tih problema. Ukratko ne bi nas bilo! – reče fotograf Vedran Ševčuk  -Alf o Suncu i svim mukama našeg postojanja nakon što je napravio fantastičnu fotografiju Sunčeve površine i po ko zna koji put podesio teleskop da učenici mogu vidjeti sve to.

Ali kako je sva ta priča krenula?

Udruženje građana ,,BOZON” je  pokrenulo projekat Proljetni dani nauke i umjetnosti.



Ideja je došla od činjenice da se svake godine samo 1 dan posvećuje talentovanim i nadarenim učenicima, 21. mart i to  je otprilike to.

Zar su talentovani i nadareni bitni jedan dan a svi ostali koji neće da rade uvijek imaju pažnju i prednost, tj. bitni su svaki dan? Jedan dan nije dovoljan.

Kroz razgovor sa kolegama, zatim, sa direktoricom Opće gimnazije KŠC – a Sanjom Hajder, rodila se ideja da se okupi ekipa i pokuša uraditi nešto više. U ovom slučaju ideja je bila da se urade javna predavanja, eksperimenti, interaktivni časovi, astronomska posmatranja, itd. Ispostavilo se da podrška stiže sa svih strana i ovim putem se zahvaljuje svim divnim ljudima koji su prepoznali ideju i dali od sebe sve da se krene u ovu veliku avanturu.

Jedno predavanje i jedna aktivnost su vezane za Sunce.

Sa Suncem i svim njegovim osobinama je učenike Opće gimnazije Katoličkog školskog centra i JU Gimnazije upoznao prof. dr Nemanja Rakić koji drži astronomsku grupu predmeta na Studijskom programu Fizike na Prirodno – matematičkom fakultetu u Banjaluci. Nemanja se potrudio da na zanimljiv način učenicima predstavi najinteresantnije pojmove i fenomene.

Upoznao ih je sa nastankom Sunčevog sistema, građom Sunca, geomagnetnim olujama, polarnom svjetlošću, itd. Na predavanju je prisustvovalo preko 80 učenika iz obe gimnazije u pratnji svojih profesora i vrlo brzo im je postalo jasno da bez ove, ni po čemu posebne, zvijezde u svemiru, kako reče Nemanja, ne bi bilo ni nas.

Dva dana nakon tog predavanja uslijedio je i praktični dio – astronomsko posmatranje, na kom su učenici pomenutih škola mogli da gledaju površinu Sunca sa kašnjenjem od 8.33 min i to samo zbog konačne brzine svjetlosti, tj. velike udaljenosti.

Vedran Ševčuk – Alf je iskoristio sve svoje vještine, znanje i iskustvo da se dobije što bolja rezolucija fotografija površine Sunca i takođe stalno je podešavao teleskop jer nije bilo mogućnosti da se koristi motor, da bi učenici mogli da gledaju detalje na Suncu. Učenici su mogli doslovno da broje Sunčeve pjege, posmatraju detalje na njima, uoče granule i sl. pojave na površini Sunca. Alf je povezao kameru koja je postavljena na teleskop kao detektor sa laptopom i učenici su posmatrali površinu Sunca preko laptopa te su na taj način izbjegnute sve mogućnosti za povrede.

Andreana je bar 6 puta ponovila istu priču o teleskopima, nastanku polarne svjetlosti, geomagnetnimm olujama, Sunčevim pjegama, itd. i dobila boju kao da je bila na moru dok su njeni vrijedni učenici E. Čvoro, I. Sekulić i D. Stojaković se trudili da pomognu da sve protekne u najboljem redu, posebno da neko ne zapne za kablove.

Korišten je reflektorski teleskop, 200/1000 mm kao i solarni filter. Sunčeve pjege je pogledalo preko 100 učenika iz obe gimnazije.

Projekat su podržali: Grada Banjaluka, Opća gimnazija Katoličkog školskog centra, Prirodno – matematički fakultet, Ministarstva prosvjete i kulture, JU Gimnazija, ZEV zgrade i sve moje drage kolege: M. Sedić, N. Rakić, V. Ševčuk, D. Vukotić, P. Milosavić, D. Hasanagić, A. Aćimović, S. Hajder i B. Segić.

Projekat se nastavlja dalje početkom septembra, družimo se sa eksperimentima, predavanjima i ostalim aktivnostima. Za sve detalje pratite naš sajt www.ugbozon.com kao i instagram nalog @bozon__ a posebno obratite pažnju i pratite instagram nalog @alf.photo

Tekst je pripremila profesorka Andreana Kovačević Ćurić

KATEGORIJE
TAGOVI

KOMENTARI

Wordpress (0)